Koniec z codziennym spacerem do piekarni, sklepiku czy najbliższego supermarketu. Zapewniamy, że domowej roboty chleb nie ma sobie równych i to pod każdym względem. Z przepisem poradzi sobie największy nowicjusz, za to smak i chrupiąca skórka będą o wiele lepsze i smaczniejsze.
Domowej roboty chleb - prosty, smaczny i ekonomiczny
Nieświeże pieczywo to prawdziwa zmora, podobnie jak wstawanie skoro świt i ustawianie się po bułki i bochenki w długiej kolejce. Na szczęście łatwo temu zapobiec, a wystarczy odrobina chęci i zapału. Przygotowując własnej roboty chleb, możemy poczuć nie tylko ogromną satysfakcję i dumę, ale też wyśmienity zapach, który wypełni cały dom i mieszkanie. Wypiek własnej roboty to prawdziwy powód do dumy - bez obaw, jest znacznie prostszy, niż mogłoby się to wydawać!
Przepis na chleb z naczynia żaroodpornego sprawdzi się na każdą okazję. Dodatkowym plusem jest banalne przygotowanie z którym upora się nawet największy, kuchenny nowicjusz. Kluczem do sukcesu jest jednak skład. Warto więc nabyć dobrą mąkę, ziarna i świeże drożdże. Nie obejdzie się też bez sprawdzonej foremki lub specjalnego urządzenia do wypiekania pieczywa. Warto dodać, że własnoręcznie wypiekane bochenki w dłuższej skali będą znacznie bardziej opłacalne niż te zakupione w piekarni. W lipcu 2023 r. średnia cena bochenka chleba o wadze 1000 g wynosiła ok. 6,25 zł, a tymczasem 1000 g chleba pszennego z własnego wypieku to ok. 2,1 zł.
Zobacz wideo Przepis na szybki domowy chleb z ziaren. Nie potrzebujesz ani mąki, ani drożdży
Koniec z kupowaniem pieczywa. Zrób znakomity chleb w domu
Składniki:
- 650 g mąki pszennej typ 650,
- 25 dag drożdży świeżych,
- 500 ml letniej wody,
- 100 g łuskanych pestek słonecznika,
- 2 łyżki oleju,
- łyżka cukru,
- szczypta soli.
Sposób przygotowania:
- Chleb warto przygotować wieczorem przed wypiekaniem. przez noc pięknie wyrośnie, a rano będzie gotowy, by włożyć go do piekarnika.
- Na początek rozkrusz drożdże do szklanki, dodaj cukier, odrobinę wody i zamieszaj.
- W dużej misce połącz mąkę, nasiona słonecznika, sól, olej pozostałą wodę oraz rozrobione drożdże. Przykryj naczynie folią i włóż na noc do lodówki.
- Kolejnym krokiem jest cierpliwość. Rano na blat lub stolnicę wysyp odrobinę mąki. Wyrośnięte ciasto energicznie zagniataj i formuj estetyczny bochenek.
- Wskazówka - na tym etapie można naciąć chleb i zrobić ładne wzory, oprószyć go mąką lub ziarnami.
- Chleb powinie leżakować około 30 minut, by nabrał temp. pokojowej.
- W tym czasie do piekarnika włóż pustą formę żaroodporną i nagrzej urządzenie do 250 st. C.
- Wyciągnij naczynie żaroodporne, umieść w nim przygotowane ciasto, a następnie przykryj je pokrywką. Tak przygotowany chleb powinien się piec przez 50 minut w 220 st. C.
- Tak przygotowane pieczywo powinno ostygnąć najlepiej na kratce. Po tym czasie można brać się za krojenie i zajadanie wybitnego pieczywa. Smacznego!