• Link został skopiowany

Zachowaj te proporcje, a ogórki kiszone już nigdy nie będą sflaczałe. Będą chrupać i mieć piękny kolor

Ogórki kiszone to doskonały przysmak na każdą porę roku. Ważne jest jednak, by zachować odpowiednie proporcje, by mogły smakować obłędnie. Wystarczy jeden mały błąd, a ogórki, zamiast chrupać będą sflaczała i zgniłe.
Ogórki kiszone (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. Gazeta.pl

Kiszone ogórki to jeden z największych przysmaków lata. Aby wyszły idealnie, nie wystarczy wybrać świeżych, młodych i twardych warzyw. Klucz do sukcesu tkwi w recepturze oraz soli użytej do kiszenia. Ile soli użyć do kiszenia? Podpowiadamy. 

Zobacz wideo Placki z kiszonej kapusty - fuczki

Jaka sól jest najlepsza do kiszenia ogórków? Możesz się zdziwić 

Przygotowanie przetworów na zimę to dużo pracy. Zdarza się jednak, że idzie ona na marne, gdy otwieramy słoik, a naszym oczom ukazuje się zgnilizna. Czasem jej nie zauważymy, jednak smak ogórków pozostawia wiele do życzenia i są po prostu sflaczałe. Jak tego uniknąć? Co zrobić, by cieszyć się pysznymi ogórkami kiszonymi? Przychodzimy z pomocą.  

Choć panuje powszechne przekonanie, że najlepszą solą do ogórków kiszonych jest sól niejodowana, to jak podaje smaker.pl, badania Instytutu Żywności i Żywienia dotyczące wpływu soli z jodkiem potasu na procesy fermentacyjne, obaliły ten mit. Okazuje się, że jod nie ma żadnego wpływu na to, jak wyjdą nasze kiszonki. 

Większy wpływ na ogórki ma to, ile tej soli dodamy. Do kiszenia ogórków warto dodać 35-40 g soli na litr wody. Wówczas będą najlepsze. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl. 

Kiszonki - kto powinien ich unikać?  

Kiszone ogórki są nie tylko pyszne, ale i bardzo zdrowe. Okazuje się jednak, że nie wszyscy mogą korzystać z ich dobrodziejstw. Osoby z tymi schorzeniami powinny zrezygnować z ogórków, gdyż zawarte w nich substancje mogą im tylko zaszkodzić.  

Osoby z tymi schorzeniami powinny zrezygnować z kiszonek: 

  • Zaburzenia krzepnięcia krwi. Witamina K zmniejsza skuteczność leków na zakrzepicę.  
  • Nietolerancja histaminy. Zjedzenie ogórków kiszonych może powodować powstawanie problemów skórnych lub jelitowych. 
  • Wrzody na żołądku. Sól obecna w kiszonkach podrażnia błonę śluzową żołądka i zwiększa wydzielanie soków trawiennych. Osoby takie mogą odczuwać ból, a co więcej może dojść do pęknięcia wrzodów. 
  • Nadciśnienie tętnicze. Sód ma niekorzystny wpływ na osoby z tym schorzeniem. 
  • Refluks. Kwaśny odczyn ogórków zwiększa kwasowość żołądka, co może być niebezpieczne przez cofnięcie się treści pokarmowej z powrotem przez przełyk. 
Więcej o: