Więcej porad kulinarnych znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Frytki, placki, purée, opiekane, gotowane, z ogniska. A do tego kluski śląskie, kopytka, pyzy i kartacze. Ziemniaki to warzywo, bez którego polska kuchnia wiele by straciła. Ziemniaki w Polsce występują od zaledwie 340 lat (przyjmuje się, że Jan III Sobieski przywiózł je spod Wiednia), to szybko z rośliny ozdobnej stały się stałym elementem rodzimej kuchni i chwała im za to. Wyobrażacie sobie życie bez ziemniaków? Ja tak... to bardzo smutne i ponure życie.
Niemal w każdym domu na co dzień, na niedzielę i od święta króluje jeden zestaw obiadowy: mięso, suróweczka (lub buraczki czy kapusta na ciepło) i oczywiście ziemniaki. Najczęściej w domach serwujemy ziemniaki z wody w całości, tłuczone lub purée. Bez znaczenia, jak je podasz, zawsze najpierw trzeba je ugotować i właśnie na tym etapie ziemniaki zyskują smak. Istnieje pewien trik, który sprawia, że ziemniaki są przepyszne. Wystarczy, że do gotujących się ziemniaków dodasz... dwa małe listki laurowe.
Na jeden kilogram ziemniaków wystarczy dodać już dwa małe listki laurowe, by fantastycznie podkręcić ich smak. Będą aromatyczne i nie musisz się obawiać, że ziemniaki zaczną pachnieć jak zalewa do pikli. Przeciwnie, ziemniaki będą jeszcze bardziej "ziemniaczane" i jeśli dodasz listki laurowe, możesz dodać mniej soli - smaki i tak się wyrównają.
Oczywiście dodatek listków laurowych do ziemniaków nie jest jedynym sposobem, by wzmocnić ich smak. W podobny sposób działa czosnek - wystarczy dodać dwa małe ząbki, najlepiej z łupinami, a smak ziemniaków do obiadu cię oczaruje. Innym, ciekawym trikiem ziemniaczanym jest dodanie do garnka łyżki octu jabłkowego. Dlaczego warto to robić? Bynajmniej nie dla smaku. Ocet sprawi, że ziemniaki podczas gotowania nie będą się rozpadać i zachowają swój kształt (to szczególnie istotne, gdy gotujesz ziemniaki mączyste, lub chcesz wykorzystać je do sałatki ziemniaczanej). Nie masz jednak powodu do obaw - smak octu nie wniknie do bulwy, więc ziemniaki zachowają nie tylko swój kształt, ale także smak.