Domowy środek czyszczący z zaledwie dwóch składników. Ten sprytny patent ułatwi ci sprzątanie

Sprzątanie nie należy do aktywności, które wiele osób traktowałoby jako hobby. Dla większości z nas jest to raczej obowiązek wykonywany regularnie. Warto jednak ułatwić sobie życie, wprowadzając sprytne, domowe triki. Jednym z nich jest wymieszanie coca-coli z mydłem. Nie zgadniecie, jaki daje to efekt.

Coca-Cola to marka, którą każdy zna. Jeden z najpopularniejszych napojów gazowanych na świecie powstał jeszcze w XIX wieku, a fanów specyficznego smaku znaleźć można w każdym zakątku świata. Mało kto jednak wie, że oprócz walorów smakowych przejawia również inne właściwości, które można w prosty sposób wykorzystać np. do przygotowania preparatu czyszczącego. 

Zobacz wideo Jak doczyścić szybę lub lustro? Wypróbuj nasz trik z ziemniakiem

Zmieszaj colę z mydłem, a otrzymasz domowy środek do czyszczenia brudnych powierzchni

Liczba środków chemicznych, których używamy na co dzień do sprzątania domu, może czasem zaskakiwać. Jeden płyn do mycia podłóg, drugi do paneli, jeszcze inny do czyszczenia okien i półek z kurzu. Wszystkie te preparaty zajmują miejsce w szafie, które można by przeznaczyć na coś zupełnie innego.

Nie wspominając już o tym, że składy wielu z tych środków pozostawiają wiele do życzenia, a przy długotrwałym kontakcie z nieosłoniętą skórą mogą prowadzić do licznych problemów zdrowotnych. Niektóre substancje zawarte w nich mogą niszczyć warstwę ochronną naskórka i powodować jego wysuszenie, zaczerwienienie, a nawet owrzodzenie. 

Jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, a przy tym zaoszczędzić na zakupie kolejnych chemikaliów, powinniśmy przygotować uniwersalny środek czyszczący domowej roboty. Wystarczy zetrzeć na tarce kostkę mydła (np. szarego) i zagotować w garnku razem z Cola-colą. Uzyskamy w ten sposób płyn, który poradzi sobie zarówno z osadem kamienia, rdzą, jak i innymi zabrudzeniami.

Coca-Cola - właściwości czyszczące

Cola, kiedy spożywana regularnie w dużych ilościach, może szkodliwie wpłynąć na nasze zdrowie. Możemy ją jednak wykorzystać w innym celu. Dlaczego napój ten świetnie nadaje się do czyszczenia ciężkich zabrudzeń? Za wszystko odpowiada obecność trzech kwasów w składzie: kwasu cytrynowego, ortofosforowego oraz węglowego.

Kwas ortofosforowy wchodzi w reakcję z tlenkami metali, w wyniku czego je rozpuszcza. Oznacza to, że cola nadaje się do usuwania rdzy z powierzchni metalowych. Za jego pomocą odrdzewimy m.in. żeliwne garnki i patelnie, zlew, armaturę łazienkową, sztućce, narzędzia oraz gwoździe. 

Kwas cytrynowy pomoże w pozbyciu się kamienia. Dzięki niemu oczyścimy płytki ceramiczne, muszlę klozetową, prysznic, wannę, a nawet czajnik i żelazko. Bez problemu wyczyścimy na połysk lustra i szyby w oknach. 

Cola zadziała również jako silny odplamiacz. Skutecznie zniweluje plamy z soków, smaru i krwi. Pozbędzie się patyny z ram obrazu, żyrandola czy świeczników, a także nada blask srebrnej biżuterii i naczyniom. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.