-
Haps
-
Jak przygotować
- Takiego leczo nie robi żaden kucharz. Kipi aromatem, a w takiej formie robi wrażenie na wszystkich
Takiego leczo nie robi żaden kucharz. Kipi aromatem, a w takiej formie robi wrażenie na wszystkich
Leczo należy do takich dań, które znane są każdemu. Gdy tylko pojawia się sezon na soczyste i pełne smaku warzywa, każdy kieruje się do kuchni, by je zrobić. W takiej odsłonie mało kto je kojarzy, a to niemały błąd. Zapieczone w cieście zrobi furorę na każdym stole.
Zobacz wideo Leczo z cukinią i kiełbasą chorizo
Leczo to tradycyjne węgierskie danie, które składa się z kilku składników. Jednak my postanowiliśmy je nieco zmodyfikować i dodać inne, różne produkty. Ta zmiana miała za zadanie nadać potrawie nowego smaku i aromatu, a także wpłynęła na to, że po niej czujemy się bardziej najedzeni. Klasyczna wersja mówi o gotowaniu i podawaniu go z pieczywem. Niemniej jednak przepis, który przedstawiamy będzie się od tego różnić. Leczo zostanie włożone do ciasta drożdżowego i zapieczone. Dzięki temu będzie mogło pełnić funkcję przenośnego dania.
Przepis na leczo w bułce
Składniki na leczo
- 150 g wędzonego boczku,
- 250 g swojskiej kiełbasy,
- 2 białe cebule,
- 3 ząbki czosnku,
- 3 papryki czerwone,
- 3 papryki żółte,
- 300 g krojonych pomidorów,
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego,
- 2 łyżeczki słodkiej papryki mielonej,
- łyżeczka ostrej papryki mielonej,
- 3 łyżki oleju,
- łyżeczka suszonego tymianku,
- łyżeczka suszonego rozmarynu,
- garść posiekanej natki pietruszki,
- sól,
- pieprz,
- jajko do posmarowania,
- sezam do posypania.
Składniki na ciasto
- 1 kg mąki pszennej,
- 10 g suchych drożdży,
- 1 łyżeczka soli,
- jajko,
- 250 ml letniej wody,
- 1/3 szklanki oleju.
Sposób przygotowania
- Cebulę i czosnek obierz z łupin i pokrój na mniejsze kawałki. Następnie na patelni rozgrzej olej i podsmaż na nim warzywa. Boczek i kiełbasę również pokrój w kostkę i dodaj do podsmażonej cebuli, pozostaw na ogniu na następne kilka minut.
- Papryki przemyj, podziel na mniejsze kawałki i usuń gniazda nasienne. Kolejnym krokiem jest pokrojenie ich w kostkę. Wszystkie papryki wrzuć do podsmażonych składników i podsmażaj przez około 5 minut. Na koniec dodaj pokrojone pomidory, a także koncentrat pomidorowy, zamieszaj i podgrzej.
- Warzywa przypraw tymiankiem, rozmarynem, obiema paprykami, solą i pieprzem. Zamieszaj i duś pod przykryciem przez następnie 20 minut. Jeśli zauważysz, że farsz jest nadal wodniste, trzymaj je na ogniu trochę dłużej. Cały płyn powinien wyparować.
- Teraz czas na przygotowanie ciasta. Do miski przesiej mąkę, dodaj suche drożdże, a także sól. Delikatnie zamieszaj.
- Do suchych składników wbij jajko, wlej olej, a także stopniowo wlewaj wodę. Wyrabiaj do całkowitego połączenia i powstania elastycznego ciasta. Tak powstałe odłóż na około 1,5 godziny, by mogło podwoić swoją objętość.
- Po tym czasie ponownie wyrób ciasto i podziel je na równe części. Każdą z nich delikatnie rozwałkuj, a na środku ułóż nadzienie. Wszystkie boki dokładnie zaklej, by podczas pieczenia nic się nie wydostało. Czynność powtórz do momentu wykorzystania składników.
- Gotowe bułeczki przełóż na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Zachowaj odpowiednią odległość, by podczas wyrastania się do siebie nie przykleiły.
- W miseczce roztrzep jajko i wysmaruj nim wszystkie bułki. Górę posyp sezamem. Tak przygotowane włóż do nagrzanego do 200°C piekarnika i piecz przez około 15 minut. Góra powinna uzyskać złoty kolor.
Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl