Powidła śliwkowe zrobione w ten sposób smakują bosko. Przyda się składnik, który kocha każdy człowiek na świecie

Uwaga. Ten przepis na powidła nie ma nic wspólnego z babcinymi recepturami na przetwory ze śliwek, ale smakiem przewyższa wszystkie dżemy i konfitury. Jak zrobić najpyszniejsze powidła, idealne do kanapek, ciasteczek i naleśników? Za najważniejszym dodatkiem szaleje niemal cały świat. Domyślasz się, co to może być?

Więcej przepisów na przetwory z owoców znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Oczywiście nie muszę nikogo przekonywać, że powidła to smak polskiej jesieni i schyłku lata. Sezon na śliwki trwa, więc nie możemy go zmarnować. Powidła śliwkowe robiły już nasz prababki, długo gotując owoce w ciężkich, często żeliwnych garnkach i tradycyjna receptura przetrwała do naszych czasów. Jednak dziś nie będzie tradycyjnie, ba! Będzie nowocześnie i pysznie tak, że powinniśmy wydać oświadczenie, że Haps.pl nie odpowiada za masowe zakochania się w smaku powideł z czekoladą. Tak, kochani. Powidła z czekoladą to zupełnie nowy smak i jeśli nie boicie się eksperymentować, ten przepis z miejsca wskoczy na sam szczyt listy uwielbianych przetworów z owoców. To nie tylko pyszne, ale także banalnie proste. 

Powidła z czekoladą. Pyszniejszych nie jedliście

Składniki:

  • ok. 2 kg śliwek węgierek. Najlepiej wybierać te mocno dojrzałe, mogą mieć nawet już lekko pomarszczoną skórkę. Takie są najsłodsze
  • ok. 100-120 g mlecznej czekolady (możesz także użyć deserowej - do ciast ta wersja jest idealna
  • ok. 500 g cukru (lub 400, jeśli śliwki są dostatecznie słodkie)
  • 4 czubate łyżki kakao
  • opcjonalnie: łyżeczka cynamonu

Powidła z czekoladą  - sposob wykonania:

  1. Śliwki przebierz - do powideł nie mogą dostać się nadpuste owoce. Następnie przekrój je, usuń pestki i pokrój na kawałki. Następnie przełóż do garnka, najlepiej z grubym dnem i włącz palnik na małą moc. 
  2. Powidła gotuj długo - przez ok. 4 godziny. Mieszaj je co chwilę, by się nie przypaliły. Kiedy owoce się już rozpadną, a powidła staną się niemal czarne, dodaj cukier, pokruszona czekoladę oraz kakao i cynamon, jeśli używasz. 
  3. Powidła z dodatkami gotuj przez następną godzinę, co chwilę mieszając. Kiedy Powidła będą już gęste i jednolite, przygotuj czyste i wyparzone słoiczki. Przełóż do nich powidła i szczelnie zakręć. Następnie odwróć słoiczki denkami do góry i otul kocem. Pozostaw do całkowitego ostygnięcia. Nie musisz ich dodatkowo pasteryzować.

Powidła z czekoladą to coś więcej, niż zwykły dżem. Do śliwek pasuje czekolada mleczna lub deserowa (ważne, żeby była bez dodatków). Ale przecież przepis to wskazówka. Jeśli masz pod ręką jeżyny, porzeczki lub borówki, też zrób z nich dżem z dodatkiem czekolady. Jeśli z kolei masz trochę brzoskwiń lub moreli, one wyjątkowo lubią się z białą czekoladą. Czemu nie wypróbować takich cudów owocowych?

Więcej o: