Więcej przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Buraki powinniśmy uznać za jeden z naszych skarbów narodowych. Są źródłem wielu cennych składników (np. witaminy A, witaminy C, potasu, sodu, żelaza i wapnia) i nieocenionym wsparciem dla naszego organizmu. Mają korzystny wpływ na mikrobiom jelitowy, dzięki dużej zawartości błonnika wspomagają trawienie, wzmacniają odporność, obniżają ciśnienie krwi i działają przeciwzapalnie. Zawierają też silne przeciwutleniacze - betalainy - które zmniejszają stan zapalny organizmu i bronią nas przed nowotworami i innymi chorobami.
Te warzywa warto więc włączyć do swojej diety. Można to zrobić, na przykład przygotowując zakwas z buraków. Ten napój, nazywany niekiedy "napojem mocy" lub "eliksirem zdrowia", zawiera bakterie kwasu mlekowego. By go przygotować, poza burakami potrzebne są między innymi: woda, czosnek i kminek. Należy jednak pamiętać, że zarówno same buraki, jak i zakwas z nich zrobiony, nie są magicznym lekiem na wszystko. Spożywanie zakwasu z buraków może być wsparciem dla organizmu, ale nie rozwiąże wszystkich problemów zdrowotnych. W ich przypadku zawsze należy zgłosić się po poradę do lekarza.
Na buraki powinny uważać osoby chorujące na cukrzycę (zawierają sporo cukrów prostych i choć na surowo indeks glikemiczny wynosi 30, to po ugotowaniu wzrasta do 65), cierpiący na kamicę nerkową (buraki mają dużo szczawianów, które sprzyjają powstawaniu kamieni nerkowych) i dnę moczanową (szczawiany mogą przyczyniać się do zaostrzenia tego schorzenia, nazywanego też artretyzmem). Osoby zdrowe też nie powinny przesadzać z jego spożywaniem. Zaleca się, by wypijać maksymalnie pół szklanki zakwasu z buraków dziennie lub jedną szklankę, ale co dwa dni. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się ze specjalistą.
Jak zrobić zakwas z buraków? Prostym i szybkim przepisem podzieliła się na swojej stronie internetowej Ewa Wachowicz. Poniżej znajdziecie całą instrukcję krok po kroku.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Buraki obieramy i kroimy na mniejsze kawałki (niektórzy kroją na plastry). Wrzucamy je do słoika lub do kamionki. Wodę zagotowujemy, a potem zostawiamy do ostygnięcia, ale nie całkowitego. Gdy będzie letnia, zalewamy nią buraki. Dodajemy chrzan, kminek, czosnek (nie trzeba go obierać, ale można przekroić na pół), sól, cukier, a na samym końcu kromkę chleba. Przykrywamy słoik, np. ściereczką, i odstawiamy go na trzy do sześciu dni w chłodne i ciemne miejsce. Gotowy zakwas odcedzamy i przechowujemy w lodówce.
Być może zastanawiacie się, po co do zakwasu z buraka wkłada się kromkę chleba? Odpowiedź jest prosta. Ma to na celu przyspieszyć proces fermentacji.