Kisisz ogórki na zimę? To świetnie, ale możesz zrobić to lepiej. Na wierzch połóż plasterek tego owocu

Kiszone ogórki to niekwestionowani królowie polskiej kuchni. Trudno bowiem wyobrazić sobie bez nich wiele posiłków. Pasują idealnie na kanapkę, do sałatki i jako chrupiący dodatek do obiadu. Na całe szczęście te popularne wśród Polaków przetwory można dodatkowo podrasować, a wszystko z pomocą popularnego owocu.

Chrupiące i mocno aromatyczne. Takie właśnie są dobrze przygotowane ogórki kiszone. Stanowią one doskonały dodatek do codziennej diety, a swoim smakiem rozpieszczają kubki smakowe. Jak się jednak okazuje, kiszone mogą smakować jeszcze lepiej. Wystarczy na sam wierzch przetworów ułożyć warstwę z plastrów... cytryny. Podbije ona smak kiszonek i wyniesie je na wyższy poziom. Sprawdźcie sami, a po więcej kulinarnych inspiracji zajrzyjcie na stronę główną Gazeta.pl.

Zobacz wideo Cytryna i jej zastosowania. Możecie się zdziwić!

Składniki:

  • 2 kg ogórków gruntowych,
  • 8 ząbków czosnku,
  • 8 plasterków cytryny,
  • 8 łyżek soli kamiennej,
  • 8 łyżeczek cukru,
  • 8 łyżeczek octu,
  • 8 gałązek kopru,
  • 8 ziaren ziela angielskiego,
  • kilka litrów wody.

Ogórki kiszone z cytrusowym twistem. Ich smak pozytywnie cię zaskoczy

  1. Ogórki dokładnie myjemy i moczymy w zimnej wodzie przez około godzinę. Po tym czasie czyste warzywa osuszamy ściereczką i odcinamy końcówki.
  2. Do czystych i wyparzonych słoików wkładamy składniki. Jeśli robimy kiszone w jednym, dużym naczyniu, to składników nie dzielimy. Jeśli zaś wybieramy większą ilość słoików, do każdego z nich należy dodać po jednym ząbku czosnku, jednej łyżeczce cukru i octu, oraz po jednej łyżce soli kamiennej. Dodatkowo po jednym baldachu kopru i po jednym zielu angielskim.
  3. Do słoików wkładamy ogórki. Powinny być ciasno ułożone, tak by żaden nie wypłynął z zalewy na wierzch. Wówczas przetwory mogą się zepsuć.
  4. Na wierzch ułożonych ogórków, do każdego słoika osobno wsadzamy po jednym plastrze cytryny.
  5. Każdy słoik zalewamy gorącą wodą i zakręcamy szczelnie zakrętką. Najlepiej ułożyć je wówczas do góry nogami w bezpiecznym miejscu i czekać, aż się zawekują. Gdy będą chłodne, można je odwrócić. Wieczka powinny być wklęsłe. Tak przygotowane kiszone możemy przechowywać nawet pół roku. Smacznego!

Dlaczego akurat cytryna? Jej wpływ na przetwory jest nieoceniony

Można się zdziwić na myśl o cytrynie w kiszonkach. Faktycznie, nie jest to sposób, który stosuje wiele gospodyń. W podobny sposób wykonuje się jednak przetwory w Turcji. Cytryna doskonale wpływa na aromat kiszonych warzyw lub owoców, a dodatkowo sprawia, że są bardziej chrupiące. Poza tym świeży, cytrusowy smak doskonale komponuje się z kwaśno-słoną zalewą. Warto jednak wcześniej cytrynę sparzyć, a nawet obrać, jeśli nie mamy pewności, że nie była ona pryskana. W ostateczności można również użyć mrożonych plastrów cytryny, jeśli takie akurat posiadamy. Po kilku tygodniach smak przetworów pozytywnie cię zaskoczy, a inni będą prosić o przepis.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.