Używasz jej codziennie, ale czy wiesz, jak działa? Tłumaczymy, jak wygląda od środka mycie naczyń... w zmywarce

Wiele osób korzysta ze sprzętów domowych na codzień, bez większej refleksji. Używamy odkurzaczy, ekspresów do kawy, czy zmywarek, jednak nie mamy zielonego pojęcia jak dokładnie działają wszystkie mechanizmy wewnątrz. Jeśli zastanawiałeś się, co dzieje się w środku zmywarki podczas mycia, to tu dowiesz się wszystkiego.

Polacy coraz częściej ułatwiają sobie codzienność i kupują sprzęty AGD pomagające w żmudnych obowiązkach. O ile nasze babcie mogły jedynie pomarzyć o zmywarkach i mikserach planetarnych, tak dla nas jest to już często standardem. Nie zastanawiamy się jednak, jak to się dzieje, że coś działa. Dziś na części rozkładamy działanie zmywarki, czyli to, co dzieje się tuż po tym jak ją uruchomisz i zamkniesz drzwiczki. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak skutecznie wyczyścić zmywarkę?

Jak działa zmywarka? Etapów jest kilka

Najpierw trzeba oczywiście załadować zmywarkę brudnymi naczyniami. Jednakże do momentu, w którym wyciągniemy czyste i lśniące talerze oraz kubki, wewnątrz maszyny dzieje się naprawdę wiele. Gdy ustawisz już program mycia i zamkniesz drzwiczki, silnik zmywarki uruchamia zarówno pompę tłoczącą wodę, jak i grzałkę, która ją podgrzewa. Dzięki temu rozpoczyna się pierwszy etap, czyli namaczanie gorącą wodą. Wypływa ona pod ciśnieniem z ramion spryskujących i zmywa największy brud. Sprzęt pobiera wówczas tyle wody, ile przewiduje program.

Następnie otwiera się pojemnik na detergent, czyli najczęściej kapsułkę do zmywarki. Miesza się on z wodą, tworząc pianę i zmiękczając bardziej uporczywy brud z naczyń. Jest to etap tak zwanego właściwego mycia. Ramiona spryskujące obracają się, dzięki czemu naczynia są myte pod różnym kątem. Wtedy do wszystkiego dołącza również pompa odpływowa, która stale odprowadza brudną wodę z komory zmywarki do instalacji kanalizacyjnej. Mycie naczyń polega więc na balansie między płukaniem naczyń a odprowadzaniem zabrudzeń.

Kolejnym etapem jest ostatnie płukanie, do którego zmywarka pobiera ze specjalnej komory nabłyszczacz (o ile go regularnie uzupełniamy). Dzięki temu pozbywamy się piany, zacieków na naczyniach i ewentualnie ostatnich zabrudzeń. Pompa odpływowa odprowadza całą wodę i zaczyna się ostatni etap mycia - suszenie. Załącza się wentylator, który przyspiesza odparowywanie resztek wody z naczyń. Kto posiada zmywarkę w domu wie jednak, że nie zawsze udaje się pozbyć wody z każdego zakamarka, dlatego warto ostrożnie wyciągać naczynia, by np. nie pochlapać przypadkowo podłogi lub szafek.

Czego nie myć w zmywarce? Lista jest długa

Istnieje szereg rzeczy, które lepiej zmyć ręcznie. Wsadzenie ich do zmywarki może zniszczyć nie tylko sprzęt, ale częściej przedmioty same w sobie. Niestety nie każdy wie, że pewne przedmioty codziennego użytku nie nadają się do mycia w zmywarce. Są to przede wszystkim:

  • noże,
  • naczynia aluminiowe,
  • ręcznie malowane naczynia,
  • termosy,
  • naczynia żeliwne,
  • garnki i patelnie z powłokami nieprzywierającymi.

Przed włożeniem naczyń do zmywarki, warto opłukać je wodą z resztek jedzenia lub dużych zabrudzeń, które mogą zaschnąć, zanim włączymy tryb mycia. Dzięki temu uchronimy odpływ zmywarki przed zatkaniem, oraz zmniejszymy ryzyko, że naczynia się nie domyją. Sprawne działanie zmywarki w dużej mierze zależy od nas samych i tego, jak konserwujemy oraz dbamy o sprzęt. Warto więc regularnie czyścić wnętrze zmywarki, dosypywać sól i nabłyszczacz, oraz kontrolować odpływ i filtry.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.