9 tys. zł. Tyle trzeba zapłacić za kilogram takich okazów. Kiedyś widziano je w polskim lesie

Gąska sosnowa to gatunek grzyba, który występuje w Europie, Ameryce Północnej, na Hawajach i w Azji. W ubiegłym stuleciu widziano go na terenie polskich lasów, teraz w naszym kraju uważa się go za wymarły. Jego cena może szokować.

Rozpoczął się czas grzybobrania i wiele osób wyrusza do lasów w poszukiwaniu dorodnych okazów. Podczas takich wypraw warto dokładnie patrzeć pod nogi. Istnieją bowiem szanse na odnalezienie niezwykle rzadkich i drogocennych grzybów. Ile kosztują najdroższe grzyby świata? Czy nadal można je znaleźć w polskich lasach?

Zobacz wideo Sycące spaghetti alla puttanesca

W Polsce gąska sosnowa była widziana ponad sto lat temu

Najdroższy grzyb świata był widziany w naszym kraju w 1921 r. To był ostatni raz, kiedy odnotowano jego obecność. Aktualnie gąskę sosnową uważa się za gatunek wymarły. Jak wygląda ten rzadki okaz? Posiada charakterystyczny brązowobiały, gruby kapelusz w kształcie stożka, na którym znajdują się wzory podobne do rozstępów. Jego nóżka posiada brązowobiały kolor. Grzyb ten jest jadalny, a jego ceny są zwykle horrendalnie wysokie.

Kilogram gąsek sosnowych kosztuje fortunę. Najdroższe pochodzą z Japonii

Gąski sosnowe cieszą się największą popularnością w Azji Południowo-Wschodniej. Zbiera się ją m.in. w Japonii, Chinach i Korei Południowej. Grzyby te uznawane są w Azji za lecznicze - jada się je przede wszystkim w celu wzmocnienia odporności. Podobno wykazują właściwości antynowotworowe. Co ciekawe, ich owocniki w krajach Dalekiego Wschodu  są wręczane jako prezent z okazji ważnych uroczystości.

Jak podaje portal interia.pl, cena za kilogram gąski sosnowej potrafi sięgać nawet niemal 9 tys. zł. Tyle zapłaci się za okazy znalezione w Japonii. Z kolei najmniej kosztują gąski sosnowe pochodzące z Chin, Korei, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Trzeba za nie zapłacić od 400 do 2000 zł za kilogram. Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.