Smaki z przepiśnika babci kojarzą się raczej z wybornymi pierogami, idealnymi gołąbkami czy słodkimi ciastami. Warto jednak poznać także te nieco mniej popularne smaki, takie jak np. zupa ogonowa. Chociaż już sama nazwa brzmi nieco szokująco, warto się na nią zdecydować - danie było niegdyś na stałe wpisane do domowego menu.
Zupa ogonowa to przepis na obiad rodem z czasów PRL-u
Przepisy z czasów PRL-u niejednokrotnie zaszokowało młodsze pokolenie, podobnie będzie z pewnością i tym razem. Wszystko przez tajemniczy i traktowany nieco po macoszemu przepis na zupę ogonową. Jak sama nazwa wskazuje, danie opiera się na wołowych ogonach. To jednak nie koniec - w składzie znajdziemy także sporą porcję warzyw takich jak marchew, cebula, ziemniaki czy por. Nie brakuje też innej mięsnej wkładki - tym razem kościach wołowych, które nadadzą intensywnego, wykwintnego smaku.
Zupa ogonowa, nazywana potocznie "ogonówką" była w czasach PRL bardzo popularnym daniem, głównie wśród klasy robotniczej. Wówczas podroby miały swoje złote pięć minut, a gospodynie, gospodarze, a nawet restauratorzy chętnie z nich korzystali. Chociaż danie przeżywało czasy zapomnienia, teraz stopniowo i bezpiecznie wraca na salony. Polecamy zatem nasz sprawdzony przepis - gwarantujemy, że ta obłędna zupa posmakowana raz, z pewnością zostanie na stały wpisana do rodzinnego jadłospisu.
Zobacz wideo Chcesz zrobić idealną zupę ogórkową? Nie popełniaj tych błędów
Przepis na zupę ogonową - niegdyś zajadali się nią niemal wszyscy
Składniki:
- 1 kg ogonów wołowych,
- ok. 1 kg kości wołowych,
- 2 marchewki,
- pietruszka, pół selera,
- por,
- cebula,
- kilka ziemniaków,
- 3-4 ząbki czosnku
- odrobina mąki,
- masło,
- koncentrat pomidorowy,
- sól,
- pieprz,
- ziele angielski,
- liście laurowe,
- majeranek,
- ostra papryczka,
- gałka muszkatołowa.
Sposób przygotowania:
- Zacznij od umycia mięsa. Oczyszczone ogony wołowe oraz kości włóż do garnka i zalej zimną wodą. Tak przygotowane składniki postaw na palniku, dodaj ziele angielskie i liście laurowe, gotuj na małym ogniu przez 1,5 godziny. Pamiętaj, by sumiennie wyłowić szumowiny.
- Po tym czasie do mięsa dodaj warzywa - ziemniaki, marchewkę, pietruszkę, por, seler i przypaloną na palniku lub patelni cebulę - tak jak się to robi zazwyczaj przy tworzeniu domowego rosołu.
- Zupa powinna tak "pyrkać" kolejną godzinę. Po tym czasie gotowane do miękkości ogony wyjmij z wywaru i oddziel mięso. Wyjmij także kości wołowe, które oddały do zupy cały swój smak.
- Teraz możemy dodać do zupy poszarpane mięso z ogonów lub podsmażyć ja na patelni z odrobiną masła, czosnkiem i majerankiem. Wówczas powstanie obłędny smak, który dodany do zupy wypadnie po mistrzowsku.
- Na tej samej patelni rozpuść kolejną łyżkę masła, dodaj łyżkę mąki i płaską łyżeczkę ostrej papryki. Zasmażkę dokładnie i energicznie mieszaj, by uniknąć przypaleń i osiągnąć idealną konsystencję.
- Dodaj zasmażkę do zupy i całość dokładnie wymieszaj.
- Na koniec w zupę powinna wylądować gałka muszkatołowa oraz przecier pomidorowy. Zupę ogonową ponownie zamieszaj i ewentualnie dopraw solą i pierzem. Smacznego!