Kultowy polski rarytas, czyli galareta zwana zimnymi nóżkami. Z tym składem wyjdzie klarowna i smaczna

Dla niektórych to prawdziwy polski rarytas, dla innych zaś prawdziwy koszmar. mowa tu o zimnych nóżkach, które często goszczą na świątecznych stołach lub serwowane są jako przekąska. Kultowe danie warto jednak przygotować według starej babcinej receptury - ta z kolei bogata jest w mięsne dodatki, które gwarantują smakowity i klarowny efekt.

Czym byłyby imieniny, rodzinne spotkania i święta bez kultowych przekąsek? A jak przekąski to obowiązkowo zimne nóżki! Przepis to bułka z masłem, jednak jak warto pamiętać o z pozoru drobnych szczegółach, które na koniec zaważą o smaku naszego smakołyku. Mowa tu oczywiście o mięsie, jakie dodajemy. 

Klarowne i smaczne zimne nóżki - smakują jak te od babci 

Galareta to jeden z przysmaków, który jest znany zwłaszcza tym, którzy dorastali w latach 90. Wówczas imieniny, święta czy inne ważne okazje bez tego nie miały szans się odbyć. Smakowita tradycja w wielu domach jest podtrzymywana do dziś. Przepis nie jest trudny, a efekt zawsze wychodzi palce lizać. Wystarczy trzymać się babcinych zasad, a obejdzie się bez kulinarnej wpadki. Złotą zasadą jest oczywiście wybór mięsa, który zaważy nie tylko o smaku, ale i pięknej prezencji naszej wytrawnej galarety

Jak się okazuje poza charakterystyczny smakiem, zimne nóżki są to prawdziwym zastrzykiem zdrowia i witamin - rarytas nie tylko zadba o podniebienie, ale i kondycje skóry czy stawów. W tłustych podrobach, które są bazą zimnych nóżek, znajdziemy całą masę chrząstek, błon i powięzi, a te z kolei są obfite w kolagen i elastynę. Jak zatem przygotować idealną galaretę? Podstawą jest dobrej jakości mięso. Idealnie sprawdzą się kurze łapki, goleń i gicze wieprzowe, a także ogony wieprzowe i wołowe. 

Zobacz wideo Galaretki w kształcie jajek

Wytrawna galareta w wersji lususowej - dodaj te składniki a wyjdzie obłęd

Składniki:

  • duża golonka wieprzowa ze skórą o wadze ok. 1,5 kg
  • ok. 500 g żeberek wieprzowych,
  • 4 nogi wieprzowe, oczyszczone,
  • 2 marchewki,
  • pietruszka,
  • opalona cebula,
  • por,
  • 6 ząbków czosnku,
  • puszka groszku,
  • sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe. 

Sposób przygotowania:

  1. Mięso dokładnie przepłucz. Kiedy woda będzie już czysta, włóż porcję do garnka i zalej zimną wodą.  Włącz bardzo małą moc palnika i gotuj, aż zbiorą się szumowiny - usuń je łyżką cedzakową. 
  2. Dodaj pięć kulek ziela angielskiego oraz cztery listki laurowe. Do naczynia wrzuć także obraną także obraną marchewkę, pietruszkę, opaloną cebulę i pora w całości.
  3. Na koniec tylko rozgnieciony czosnek. Tak przygotowane składniki gotuj na małym ogniu przez prawie trzy godziny. 
  4. Gdy mięso pięknie się rozpadnie i będzie odchodzić od kości, należy je wyłowić i poporcjować. 
  5. Wywar przecedź przez sito. 
  6. Przygotuj foremki lub pucharki. Na dno układaj poszarpane kawałki mięsa, a także pokrojoną marchewkę, groszek i inne dowolne dodatki. Polecamy też odrobinę natki. Całość zalej bulionem i pozostaw do przestygnięcia. Chłodne galaretki włóż do lodówki. 
  7. Po kilku godzinach leżakowania w chłodni zimne nóżki są gotowe do podania, smacznego!
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.