Dobry miód to taki, który pochodzi ze sprawdzonej pasieki, a nie powstał w fabryce, wyprodukowany taśmowo, przy wykorzystaniu białego cukru. Niestety, ten fałszywy miód, sprzedawany na przykład w sklepie spożywczym, może z pozoru wyglądać dokładnie tak samo, jak jego prawdziwy odpowiednik. Jak sprawdzić, czy miód pszczeli jest prawdziwy i tym samym nie dać się nabrać na bezwartościowy produkt?
Tak naprawdę przy zakupie powinieneś zwrócić uwagę na każdy drobiazg. W pierwszej kolejności przyjrzyj się etykiecie słoika, w którym znajduje się oglądany przez Ciebie miód. Jeśli w jego składzie znajdziesz takie elementy, jak: syrop glukozowo-fruktozowy, barwniki bądź cukier, możesz być pewny, że nie jest on prawdziwym, pszczelim produktem.
Jeśli szukasz miodu dobrej jakości, zwróć uwagę na to, by był produkowany w Unii Europejskiej. W przypadku miodów, które pochodzą spoza niej, masz duże prawdopodobieństwo natknąć się na małowartościowe mieszanki miodów chińskiego pochodzenia.
Jak sprawdzić, czy miód skrystalizowany jest prawdziwy? Mówi się, że każdy prawdziwy miód musi skrystalizować – prędzej lub później. Kiedy już znajduje się w postaci skrystalizowanej, dobry miód będzie miał jednolitą strukturę. Łatwo to sprawdzić, biorąc słoik z takim miodem do ręki i przyglądając mu się uważnie, zwłaszcza przy szklanych ściankach. Nie powinno być w nim widocznych grudek ani płynnych fragmentów, które mogłyby być dostrzegalne na ściankach. Musisz jednak pamiętać, że miody pozyskiwane wiosną będą miały bardziej zwartą konsystencję od tych, które uzyskuje się latem i jesienią.
Prawdziwy miód można rozpoznać, zwracając uwagę na to, co zostało wymienione już wcześniej. Czym więc będzie się charakteryzował oryginalny miód pszczeli?
Czy warto wykonać test na prawdziwość miodu ? A jeśli tak, to w jaki sposób? Tak naprawdę należałoby zwrócić uwagę na trzy podstawowe kwestie:
Aby sprawdzić każdą z tych cech, można wykonać następujące testy:
Test 1: Weź trochę miodu na łyżeczkę i spróbuj, jaki jest w smaku. Prawdziwy miód powinien najpierw być bardzo słodki, a później wywołać minimalne pieczenie w przełyku. Jeśli masz do czynienia z miodem sztucznym, poczujesz wyłącznie słodycz;
Test 2: Sięgnij po szklankę zimnej wody i rozpuść w niej łyżeczkę miodu. Jeśli rozpuści się natychmiast, równomiernie, już pod wpływem pierwszego zamieszania, oznacza to, że miód jest sztuczny, wytworzony na cukrze. Jeśli natomiast miód poddawany testowi zacznie się rozpuszczać nierównomiernie, tworząc nieregularne pasma w wodzie, na pewno ma wysoką jakość i jest naturalny.
Test 3: Nabierz trochę płynnego miodu na łyżeczkę i zacznij zlewać go z niej na talerzyk. Jeśli substancja od razu się po nim rozleje, nie tworząc przy okazji żadnych grudek, miód na pewno jest fałszywy. W przypadku, gdy miód będzie się rwał podczas lania i utworzy stożek, możesz mieć pewność, że to dobrej jakości, oryginalny miód pszczeli.
Zobacz też: Miód lawendowy: najbardziej aromatyczny z miodów nektarowych