Ten przepis na jajecznicę pochodzi od koła gospodyń wiejskich. Jeden składnik zwykle nie ląduje na patelni

Koło gospodyń wiejskich to ostoja tradycji pielęgnowanych w danym regionie. Odnosi się to również do kulinariów. Potrawy przygotowywane w takich stowarzyszeniach czerpią z korzeni, dzięki czemu można wiele dowiedzieć się o rodzimej kuchni. Postanowiliśmy opublikować jeden z takich przepisów - przepis na jajecznicę leżajską. Jest dość nietypowa, bo uwzględnia składniki, o których wiele osób nawet by nie pomyślało.

Więcej przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Przepis na jajecznicę leżajską należy do Koła Gospodyń Wiejskich z Tymbarku (woj. małopolskie). Został zamieszczony w "Regionalnej książce kucharskiej Lachów i Górali z przepisów kół gospodyń wiejskich powiatu limanowskiego", która została wydana w 2004 roku właśnie przez powiat limanowski. To prawdziwy zbiór wiedzy o kuchni regionu, jej wpływach i powodach, dlaczego wygląda tak, a nie inaczej.

Zobacz wideo Zobacz też taki sposób na jajecznicę - trzykrotnie po francusku

Jajecznica leżajska też różni się od tej, którą jadamy na co dzień. Na patelni lądują bowiem składniki, o których nawet nie pomyślelibyśmy podczas przyrządzania jajek w ten sposób. Jednym z nich jest oscypek, czyli ser, którym bardzo chętnie zajadamy się podczas wizyty na Podhalu, ale raczej nie przyszłoby nam do głowy, by dodać go do jajecznicy. Drugi to chleb razowy lub bułki. Pieczywo nie występuje tu jednak w charakterze dodatku, który leży na talerzu obok usmażonych jajek. Jeżeli ciekawi cię, jak wygląda ten przepis, czytaj dalej.

Przepis na jajecznicę leżajską koła gospodyń wiejskich

Składniki:

  • osiem jajek,
  • kawałek oscypka,
  • kawałek słoniny,
  • łyżka mleka,
  • dwie kromki chleba razowego lub bułki,
  • natka pietruszki.

Sposób przygotowania:

Słoninę kroimy w kostkę i roztapiamy. W kostkę kroimy również pieczywo i wrzucamy na rozgrzaną słoninę. Podsmażamy tak, by się lekko zarumieniło. Oscypek ścieramy na tarce. Jajka wbijamy do miski i mieszamy je z mlekiem oraz ze startym serem. Wlewamy do grzanek i smażymy na wolnym ogniu. Nie zapominamy o mieszaniu. Jajecznicę leżajską podajemy posypaną świeżą natką pietruszki. Można też doprawić do smaku solą i pieprzem.

Czym zajmuje się Koło Gospodyń Wiejskich?

Takie koła to samorządne organizacje, które od 29 listopada 2018 roku działają na podstawie ustawy o kołach gospodyń wiejskich (wcześniej inna ustawa). Koło ma osobowość prawną i podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich. Każde koło musi uchwalić statut oraz wyłonić zarząd. W jednej wsi może być tylko jedno koło. Działalność tych organizacji skupia się na pięciu polach:

  • pomocy rodzinom wiejskim w wychowaniu, kształceniu i organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży,
  • działaniu na rzecz ochrony zdrowia i zabezpieczenia socjalnego rodzin wiejskich,
  • rozwijaniu przedsiębiorczości kobiet,
  • racjonalizowaniu wiejskiego gospodarstwa domowego,
  • zwiększaniu uczestnictwa mieszkańców wsi w dziedzinie kultury i kultywowaniu folkloru.

Pierwsze w historii koło gospodyń wiejskich na ziemiach polskich powstało w 1877 roku. Założyła je Filipina Płaskowicka we wsi Janisławice.

Więcej o: