Ciasto na knedle rozpada się i nie klei? Najpewniej popełniasz błąd z ziemniakami, unikaj go jak ognia

Robisz knedle ze śliwkami, ale ciasto nie chce się kleić, rozpada się, a podczas gotowania zostaje z niego paćka z owocem w środku? Jeśli spotkała cię taka sytuacja, to wiesz, że to nic przyjemnego, a nieodpowiednio przygotowane ciasto na knedle potrafi odebrać radość z gotowania i jedzenia. Podpowiemy, jak zrobić ciasto na knedle i jaki błąd skutecznie je zniszczy.

Więcej porad znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Co zrobić, żeby ciasto na knedle było sprężyste i apetyczne? Cóż, przepis jest w zasadzie jeden - ugotowane ziemniaki łączy się z mąką i jajkiem, ale pamiętajmy - ziemniak i ziemniak to różnica. Jeśli do knedli chcesz użyć takich ziemniaków, jak na przykład do sałatek, to najpewniej nigdy nie wyjdą dobre. Jakie ziemniaki wybierać do knedli? Te "mączyste" są najlepszym wyborem.

Ciasto na knedle. Ziemniaki to podstawa

Co to znaczy, że ziemniaki są mączyste? Chodzi o zawartość skrobi ziemniaczanej, która jest swego rodzaju klejem, który łączy składniki. Na początku może się to wydawać nielogiczne, ponieważ właśnie mączyste ziemniaki są delikatne, a po ugotowaniu wręcz się rozsypują. Jednak dodatek mąki i jajka świetnie je uściśla, a to wszystko sprawia, ze ciasto na knedle jest delikatne i sprężyste jednocześnie. 

Ciasto na knedle - sprawdzony przepis

Składniki:

  • 0,5 ugotowanych mączystych ziemniaków
  • 1 czubata szklanka mąki tortowej
  • 1 duże jajko
  • 1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej 
  • sól do smaku
  • ok. 200-250 g owoców - śliwek, truskawek lub moreli

Sposób wykonania:

  1. Ugotowane ziemniaki ostudź i zmiel w maszynce lub rozgnieć praską. Następnie wbij jajko i dodaj mąkę. Zacznij zagniatać.
  2. Jeśli ciasto ziemniaczane jest zbyt rzadkie, dodaj pół łyżki mąki ziemniaczanej. Jeśli wciąż jest za mało, dodaj więcej. Dopraw ewentualnie odrobiną soli, chyba że ziemniaki były wcześniej solone. 
  3. Z ciasta uformuj kulę i za pomocą głębokiej łyżki lub niewielkiej chochelki odrywaj porcje ciasta i formuj je w kształt kulek. 
  4. Każdą z kulej spłaszcz w dłoni i na środku połóż ulubione owoce lub kawałki. Następnie szczelnie zalep. 
  5. Knedle wrzucaj na wrzątek z dodatkiem masła i gotuj przez ok. 3-4 minuty od wypłynięcia. Podawaj z ulubionymi dodatkami. 

Wskazówka: Ziemniaki na knedle możesz ugotować z odrobiną octu. Ten trik sprawi, że podczas gotowania skrobia nie "ucieknie" z ziemniaka i przez to sprawdzą się dużo lepiej. Ocet jednak nie będzie wyczuwalny w smaku. 

Więcej o: