Miodownik - przepis na kruche ciasto z kremem. Słodycz przełamuje warstewka powideł śliwkowych

Miodownik to ciasto, które większości kojarzy się ze świętami. Pyszny deser można jednak przygotować również bez okazji - dla siebie i swoich domowników lub dla gości na imprezie rodzinnej czy z przyjaciółmi. Jest kruche, delikatne i niezwykle smaczne. Z naszym przepisem wyjdzie tak, że palce lizać. Jak zrobić ciasto miodownik?

Jesień to czas słodkich wypieków. Oprócz ciasta marchewkowego, szarlotki na ciepło czy dyniowego sernika, warto przygotować również smaczny miodownik. Deser ten ma swoich wiernych fanów, którzy pieką go nie tylko na Boże Narodzenie, ale i w zwykły dzień powszedni. Kto bowiem ustalił, że niektórymi słodkościami możemy się raczyć jedynie raz do roku?

Zobacz wideo Ekspresowe ciasto ze śliwkami na oleju

Miodownik - przepis na ciasto przekładane słodkim kremem  i pysznymi powidłami śliwkowymi

Przepis na miodownik nie należy do najprostszych, ale nie wymaga też wyjątkowych umiejętności cukierniczych. Trzeba pamiętać, że dzięki odrobinie wysiłku i czasu włożonego w przygotowanie ciasta, będziemy mieli okazję raczyć się jednym z najsmaczniejszych polskich deserów. Postawiony na stole, znika w okamgnieniu. Nie oprze mu się nawet największy przeciwnik słodyczy.

Składniki na ciasto:

  • 600 g mąki,
  • 220 g cukru,
  • 2 jajka,
  • 1 żółtko,
  • 3 łyżeczki miodu,
  • 1 kostka margaryny.

Składniki na krem:

  • 500 ml mleka,
  • 220 g cukru,
  • 6-7 łyżek kaszy manny,
  • 1 opakowanie cukru waniliowego.

Pozostałe składniki:

  • 1 słoik powideł śliwkowych (zamiennie konfitury śliwkowej).

Ciasto miodownik. Sposób przygotowania

Zacznij od przygotowania ciasta. Mąkę, cukier, jajka, żółtko, miód i margarynę umieść w misce i zmiksuj na jednolitą, gęstą, gładką masę. Uzyskane ciasto podziel na trzy lub cztery części. Formę do pieczenia wysmaruj odrobiną masła i wyłóż papierem do pieczenia. Każdą porcję ciasta wygnieć na blaszce i piecz w piekarniku rozgrzanym do 180 st. Celsjusza przez około kwadrans. Po wyjęciu pamiętaj o wystudzeniu ciasta.

W międzyczasie zajmij się kremem. Do rondelka wlej mleko i zacznij je podgrzewać. Dodaj cukier zwykły i waniliowy, a po kilku minutach również kaszę mannę. Gotuj, mieszając co jakiś czas, aż do uzyskania gęstej masy. Odstaw garnek z masą do ostygnięcia. W osobnej misce zetrzyj masło, powoli dodając wystudzoną kaszę z cukrem. Ucieraj do momentu uzyskania gładkiego, jednolitego kremu bez grudek.

Na blaszce z jedną warstwą ciasta wyłóż powidła. Następnie przykryj je kolejną warstwą ciasta. W dalszej kolejności rozsmaruj równomiernie połowę masy kremowej i nałóż na nią część ciasta. Rozprowadź resztę kremu i na samą górę ułóż ostatni placek. Wierzch możesz dodatkowo udekorować polewą czekoladową, lukrem lub cukrem pudrem, a także pokruszonymi orzechami włoskimi i migdałami. Smacznego! Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: