Matcha - najzdrowsza herbata świata, która pobudzi cię jak kawa. Poznaj jej właściwości

Japońska zielona herbata matcha znana jest niemal na całym świecie. To - obok m.in. yerba mate - jeden z niewielu ciepłych napojów, który cieszy się aż taką popularnością. Wszystko dzięki wielu właściwościom matchy, które mają ważny wpływ na nasz organizm. Dlaczego warto pić matchę? Gdzie ją kupić? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Matcha zdecydowanie różni się od innych herbat - jest bowiem sproszkowana. Ten słynny zielony proszek znany jest na całym świecie nie tylko ze względu na wygląd i smak, ale również przez swoje szerokie zastosowanie w kuchni - sprawdzi się doskonale jako składnik ciast czy deserów. Tę japońską zieloną herbatę produkuje się z liści krzewów, które dojrzewają na plantacjach osłoniętych specjalnymi konstrukcjami z bambusa.

Zobacz wideo Zielone matcha latte. Energetyczny napój pełen antyoksydantów zakończony puszystą pianką [HAPS FIT]

Matcha - co to za herbata? Jak powstaje?

Matcha powstaje z liści herbaty tencha. Specjalny sposób uprawy wpływa na jej właściwości. Rośliny, które przeznaczone są do produkcji matchy na 2-4 tygodni przed zbiorem są osłaniane przed słońcem, przez co wolniej rosną. Dlaczego to ważne? Osłanianie krzewów zapobiega powstawaniu katechin odpowiadających za gorzki smak herbaty, przyczynia się do kumulowania w roślinie wartości odżywczych, wzmaga produkcję wartościowego chlorofilu, a ponadto sprawia, że listki są delikatne.

Kiedy upłynie odpowiedni czas, liście tenchy są zbierane i poddawane działaniu pary wodnej. Ma to na celu zatrzymanie ich wartości odżywczych, aromatu i koloru. Następnie ziele się suszy i mieli w kamiennych żarnach. Właśnie w taki sposób powstaje sproszkowana japońska herbata, która ma tak cenne właściwości. 

Matcha herbata - właściwości i zastosowanie

Matcha jest uznawana najzdrowszą herbatę na świecie. Nie od dziś wiadomo, że ma wiele zastosowań w medycynie czy w kuchni. Na co właściwie pomaga picie herbaty matcha?

  • Matcha pobudza jak kawa - jedna filiżanka zawiera prawie taką samą ilość kofeiny, co filiżanka kawy, z tą różnicą, że matcha dodaje energii stopniowo, dzięki czemu unikniemy nagłego spadku sił.
  • Matcha jako środek wspomagający odchudzanie - herbata zawiera związek EGCG, który poprawia metabolizm.
  • Matcha zawiera antyoksydanty, które zapobiegają rozwojowi wielu chorób m.in. cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca czy nowotworów.
  • Matcha to świetny sposób na odprężenie, a wszystko dzięki zawartej w niej L-teaninie. Wystarczy, że wydłużymy czas parzenia matchy do około ośmiu minut, aby herbata zyskała właściwości odprężające. 
  • Matcha ma szerokie zastosowanie w kuchni - na bazie matchy w proszku możemy przyrządzić koktajle, jogurty lub klasyczny napój herbaciany z mlekiem. 

Matcha - kofeina nie dla każdego. Kto nie powinien pić tej herbaty?

W Japonii matchę ceni się od kilkuset lat, dziś jest już nieodłączną częścią tamtejszej kultury. Również w innych krajach cieszy się dużą popularnością. Mimo że matcha ma wiele cennych i zdrowych właściwości, nie każdy może ją pić. Kto powinien unikać picia matchy? Przeciwwskazania dotyczą m.in. osób:

  • w ciąży - duża ilość kofeiny może być powodem przedwczesnego poronienia. Dodatkowo utrudnia wchłanianie się kwasu foliowego, który jest istotny dla rozwoju płodu;
  • chorujących na niewydolność wątroby;
  • mających anemię - obecność katechin w proszku może przyczyniać się do zaburzeń wchłaniania żelaza z żywności.

Herbata matcha - gdzie kupić? Ile kosztuje?

Jeśli chcemy zacząć pić matchę, warto byśmy pokusili się o wybór tej najlepszej, tak aby w pełni cieszyć się jej smakiem i aromatem. Gdzie można kupić najlepszą matchę? Zapewne znajdziemy ją w sklepach (stacjonarnych lub internetowych), które zajmują się sprzedażą tylko i wyłącznie herbat różnego rodzaju. Za 30 g dobrej jakości matchy zapłacimy nawet ponad 70 zł. Tę japońską herbatę można dostać również w niektórych marketach, ale niestety nie będzie smakowała tak jak ta oryginalna. 

Więcej o: