Zakwas buraczany Karola Okrasy to złoto. Wszystko za sprawą jednego charakterystycznego składnika

Zakwas buraczany to nieodłączny element każdego barszczu. I choć do Wigilii jeszcze daleko, to nic nie stoi na przeszkodzie, by ugotować go już teraz. Karol Okrasa podzielił się przepisem, dzięki któremu barszcz smakuje bezbłędnie.

Kluczem do sukcesu barszczu czerwonego jest jego baza. Należy więc zadbać o to, by przygotowany zakwas buraczany był jak najlepszy. Karol Okrasa zdradził, że po dodaniu jednego charakterystycznego składnika, będziemy mogli cieszyć się zupą najlepszą z najlepszym. Co to za składnik? Z jego zakupem nie będziecie mieli najmniejszego problemu.  

Zobacz wideo Zakwas buraczany - pyszny i zdrowy. Jak zrobić go w domu?

Zakwas buraczany Karola Okrasy. Ten składnik sprawia, że jest obłędny 

Karol Okrasa zdradził, że tajemniczym składnikiem zakwasu buraczanego są piętki chleba robionego na zakwasie. Dzięki nim zakwas zyskuje inny wymiar smaku. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Składniki: 

  • 1 kg buraków, 
  • 2 łyżeczki soli, 
  • 2 ząbki czosnku
  • piętki razowego chleba na zakwasie, 
  • 2 jabłka, 
  • 6 ziarenek ziela angielskiego, 
  • garść ziarna kolendry, 
  • 3 l ciepłej, przegotowanej wody, 
  • 10 ziarenek czarnego pieprzu. 

Przepis na najlepszy zakwas buraczany. Sposób przygotowania krok po kroku 

Sposób przygotowania:

  1. Buraki umyj, obierz i pokrój w plastry lub w półplastry. Dzięki temu aromat i smak warzywa przejdzie do wody.  
  2. Czosnek i jabłko również obierz i pokrój w plasterki. 
  3. Przygotuj większej wielkości słoik. Dokładnie go umyj. 
  4. Na dno naczynia wrzuć pokrojone buraki, czosnek i jabłko. Następnie wrzuć wszystkie przyprawy. Ziarenka kolendry delikatnie rozgnieć, aby wydobyć z niej więcej aromatu. Na koniec umieść w słoiku piętki razowego chleba robionego na zakwasie. To tajemniczy składnik, bez którego zakwas się nie uda. Chleb po upływie trzech dni wyjmij z naczynia, aby jego kawałki w nim nie pływały. 
  5. Całość zalej ciepłą przegotowaną wodą tak, aby całkowicie przykryła buraki. Nie zakręcaj słoika zakrętką. Przykryj go ściereczką i obwiąż sznurkiem lub gumką recepturką. 
  6. Przygotowany zakwas trzymaj około tygodnia w ciemnym miejscu o temperaturze pokojowej. Po tym czasie przelej go do butelek i przechowuj w lodówce
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.