Danie biedoty spod radomskich wsi. Jak zrobić pyszną pazibrodę? Ziemniaki i kapusta to nie wszystko

Każdy region ma swoje kultowe dania, które składały się z najprostszych składników, na które mogła pozwolić sobie uboższa część społeczeństwa. Nie inaczej jest w przypadku Kielecczyzny i okolic Radomia - tam jesienią pod każdą strzechą pachniało pazibrodą. Co to takiego i jak przygotować to danie? Będzie prosto, tanio i do syta, czyli tak, jak lubimy.

Więcej przepisów na dania kuchni regionalnej znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

O pazibrodzie dowiedziałam się od mojej koleżanki, której tata wychowywał się w jednej z podradomskich wsi. To potrawa, która u niej w domu nosi miano "bida-żarcie", chociaż wcale biednie nie jest, a smacznie tak, że głowa mała. Dziwne jest to, że ja nie słyszałam wcześniej o tym daniu, mimo że sama pochodzę z tamtych okolic. Na szczęście kiedyś owa koleżanka kiedyś poczęstowała mnie pazibrodą i przepadłam. 

Zobacz wideo

Jak to z regionalnymi daniami dawnej biedoty bywa, pazibroda to danie smaczne, sycące i zrobione z tanich i łatwodostępnych składników. W każdej chałupie znalazły się ziemniaki, trochę kiszonej kapusty, cebula, a jak było jeszcze coś tłustego, to cała rodzina miała obiad na dwa dni. Dziś pokażemy wam, że takie danie wcale nie zasługuje na miano "bidy-żarcia" i stanowczo powinno powrócić na stoły miłośników ziemniaków w całej Polsce. 

Pazibroda - tak jadała radomska biedota

Składniki:

  • ok. 700 g ziemniaków
  • 1 kg kiszonej kapusty
  • 400-500 g wędzonego boczku lub podgardla
  • 2 duże cebule
  • sól, pieprz, opcjonalnie majeranek i posiekana natka pietruszki

Pazibroda - sposób wykonania:

  1. Ziemniaki obierz i opłucz. Następnie pokrój je w kostkę. Kapustę przesiekaj i w razie potrzeby przepłucz pod bieżącą wodą, jeśli wydaje ci się za kwaśna. Jednak nie polecam tego robić - im kapusta kwaśniejsza, tym lepsza i zdrowsza. 
  2. Kapustę zalej niewielką ilością wody i na wolnym ogniu gotuj do miękkości. Ugotuj także ziemniaki i kiedy będą miękkie, dodaj je do kapusty. Gotuj całość, aż ziemniaki przejdą smakiem kiszonki. 
  3. Na patelni na wolnym ogniu wytop pokrojony boczek lub podgardle i kiedy zaczną powstawać aromatyczne skwarki, dodaj cebulę posiekaną w grubą kostkę lub piórka. Smaż do zeszklenia, co jakiś czas mieszając, by skwarki nie przywarły do patelni. 
  4. Ugotowaną kapustę z ziemniakami delikatnie odcedź i utłucz tłuczkiem na coś w rodzaju purée. Następnie dodaj wytopiony boczek z cebulą i całość dokładnie wymieszaj. Dopraw sporą ilością pieprzu, solą i majerankiem. 

Niektórzy mogą pomyśleć, że pazibroda to inna, regionalna nazwa ciapkapusty. Faktycznie, oba te dania są podobne, jednak jako ciekawostkę dodam, że do pazibrody często dodawano także białą kapustę w proporcjach pół na pół z kiszoną, a nawet dodawano kwaśną śmietanę - w zależności, co kto akurat miał. Jak podawać to danie? W dawnych czasach było to danie główne, obecnie możesz podawać je jako dodatek do mięs, na przykład golonki lub żeberek, ale także jako dodatek do czystego barszczu lub żuru. 

Więcej o: