Przepis na carbonarę to banał. Tylko nie popełnij grzechu ciężkiego

Przepis na carbonarę w gruncie rzeczy jest bardzo prosty. Receptura nie zawiera wielu składników. Jest jednak jeden produkt, który notorycznie jest dodawany do carbonary, a od którego lepiej trzymać się z daleka. Chodzi oczywiście o śmietanę. W prawdziwej carbonarze nie ma ani mililitra tego składnika.

Więcej przepisów kuchni włoskiej znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Spaghetti alla carbonara to jedno z popularniejszych dań kuchni włoskiej. W Polsce przyjęło się doskonale. Niestety ciąży nad nim pewne fatum. Wielu osobom bowiem wydaje się, że swój kolor zawdzięcza śmietanie, więc ochoczo dodają ją do tego dania. To błąd, który sprawia, że Włosi (oraz tradycjonaliści) łapią się za głowę. Prawdziwy przepis na carbonarę zakłada bowiem, że robi się ją z jajek. O śmietanie nie ma mowy. Inne ważne składniki to: guanciale lub ewentualnie pancetta, ser pecorino romano oraz czarny pieprz. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak zrobić prawdziwe spaghetti alla carbonara, zapoznaj się z naszym przepisem.

Zobacz wideo Zobacz też, jak zrobić błyskawiczną pasta all'amatriciana

Przepis na carbonarę. Niech cię ręka boska broni przed śmietaną

Składniki:

Przepis na carbonarę to tak naprawdę tylko trzy główne składniki (ser, jajka i odpowiednie mięso). Do tego dochodzi oczywiście makaron oraz przyprawy. Oto lista:

  • 250 g makaronu spaghetti,
  • 100 g guanciale (ewentualnie pancetty),
  • 2 duże jajka,
  • 35 sera pecorino romano,
  • sól i czarny pieprz do smaku.

Sposób przygotowania:

Ser ścieramy na tarce. Jajka wbijamy do miski i dodajemy do nich szczyptę soli oraz czarnego pieprzu. Zagotowujemy wodę z solą i do wrzątku wrzucamy makaron spaghetti. Gotujemy według instrukcji podanej na opakowaniu. Odlewamy szklankę gotującej się wody i odstawiamy ją na bok.

Na suchej patelni podsmażamy pokrojone w kostkę mięso. Gdy ładnie zbrązowieje, dodajemy ugotowany makaron, masę jajeczno-serową, którą wcześniej przygotowaliśmy, oraz pół szklanki wody. Wszystkie składniki mieszamy tak, by ładnie oblepiły nitki makaronu. Jeśli sos wychodzi zbyt gęsty, można dodać resztę wody ze szklanki. Carbonarę podajemy od razu, oprószoną pieprzem. Jeżeli ktoś chce, może udekorować swoje spaghetti zieleninką, np. natką pietruszki.

Przepis na carbonarę jest przykładem, że minimalna liczba składników może zapewnić maksymalnie dobry smak. Mamy nadzieję, że z chęcią przetestujecie go w najbliższym czasie i podzielicie się z nami efektami. Możecie pisać w komentarzach lub na maila haps_redakcja@agora.pl.

Więcej o: