Idzie zima, więc miej to w spiżarni. Nie musisz martwić się o cierpki smak. Mamy na niego sposób

Lato i początek jesieni to okres, kiedy to postanawiamy wykonać wiele przetworów, które będą cieszyć nas zimą swoim smakiem. W kolekcji posiadamy ogórki, cukinię, buraki, a także słodkie konfitury i soki. By dopełnić zapasy proponujemy również wykonać ten smakołyk. Wiele osób go sobie chwali.

Przygotowując się na zimę zachodzimy w głowę co takiego możemy przyrządzić. Oczywiście nasza pierwsza myśl sprowadza się do ogórków w każdej postaci, a także innych kiszonych i marynowanych warzyw. Wiele osób decyduje się również na zrobienie czegoś z owoców, co jest dobrym ruchem. Konfitury i soki w okresie jesienno-zimowym są na wagę złota i każdy po nie sięga. Jednak nie każdy pomyśli, by do wykonania zapasów wykorzystać ten owoc.

Zobacz wideo Czas na przetwory! Jak przygotować kurki i czereśnie, zawekować słoiki i odkleić z nich etykiety?

Aronię każdy zda, aczkolwiek nie jest ona tak często wykorzystywana. Jest to duży błąd, ponieważ jest to cenne źródło wielu witamin i minerałów. W jej składzie znajdziemy witaminę A, C, E, K oraz B, a także bioflawonoidy oraz wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas i cynk. Aronia wspomaga układ odpornościowy i chroni przed licznymi schorzeniami. Zamknięcie jej w słoikach i butelkach jest więc świetnym ruchem. Jednak można usłyszeć głosy, które mówią, że jej smak jest cierpki, a to od niej odpycha. Poznaliśmy więc sposób, jak się tego pozbyć. Wystarczy, że przez kilka dni przed zrobieniem soku, przetrzymasz owoce w zamrażarce.

Przepis na sok z aronii

Składniki

  • 3 kg aronii,
  • 2 kg cukru,
  • 3 l wody,
  • 200 sztuk liści wiśni,
  • 3 litry wody,
  • 2 łyżki soku z cytryny.

Sposób przygotowania

  1. Owoce dokładnie przemyj pod bieżącą wodą, następnie osusz za pomocą czystej ścierki lub ręcznika i przesyp do garnka. Za pomocą tłuczka delikatnie je rozgnieć, by lekko puściły sok.
  2. Do owoców wsyp cukier, wlej sok z cytryny i dodaj umyte i podzielone na mniejsze, ale nie drobne liście wiśni. Na koniec zalej wszystko wodą i ustaw na średnim ogniu. Doprowadź do wrzenia, a następnie zmniejsz gaz i gotuj przez około 30 minut.
  3. Po upływie tego czasu przecedź sok przez sitko. Gorący napój przelej do czystych i wyparzonych butelek i mocno zakręć. Odstaw je do przestudzenia, przechowuj w chłodnym miejscu.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.