Tradycyjne kluski śląskie najlepiej smakują z gęstym, kremowym sosem, np. grzybowym lub jako dodatek do aromatycznego gulaszu. Niektórzy smakosze skłaniają się jednak ku klasycznej wersji - ze skwarkami, z podsmażaną cebulką lub zarumienioną bułką tartą. Zanim zdecydujesz się na swój ulubiony wariant, koniecznie zapoznaj się z naszą prostą recepturą na miękkie kluski.
Kluski śląskie bardzo szybko awansowały z kuchni regionalnej do ogólnopolskiej. Wszystko za sprawą prostego wykonania, miękkiej konsystencji i pysznego smaku. Główny składnik bowiem - ziemniak - to jedno z najchętniej spożywanych w Polsce warzyw. Poniżej przedstawiamy, jak krok po kroku przygotować smakowity obiad z klusek śląskich.
Składniki:
Ziemniaki umyj, ubierz i ugotuj. Możesz też wykorzystać ziemniaki, które zostały ci z wczorajszego obiadu. Przepuść je przez praskę lub utłucz kuchennym tłuczkiem. Masę ziemniaczaną przełóż do miski i zacznij ugniatać. Podziel ją na cztery równe części. Jedną z nich wyjmij, a w jej miejsce wsyp mąkę ziemniaczaną i przykryj ją odłożoną częścią ziemniaków.
Wbij jedno jajko i wsyp łyżeczkę soli. Wymieszaj składniki rękoma i uformuj z nich małe kulki, nie większe niż orzechy włoskie. Na środku każdej kulki zrób palcem płytkie wgłębienie. Dzięki temu nie tylko będą wyglądać estetycznie, ale i ugotują się równomiernie. Na koniec wrzuć kluski do osolonego wrzątku i gotuj je przez około 2-3 minuty od momentu wypłynięcia na wierzch.
Co jakiś czas zamieszaj, tak aby nie przykleiły się do ścian garnka. Gotowe kluski śląskie wyjmij z wody łyżką cedzakową i podawaj na ciepło w towarzystwie ulubionych dodatków. Ze swojej strony polecamy polać je pysznym sosem i zjeść razem z mięsem oraz świeżą surówką lub oprószyć je chrupiącym bekonem i podsmażoną cebulą. Smacznego! Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl