-
Haps
-
Jak przygotować
- Ciocia z Podlasia zachwala je przy każdej okazji. To tradycyjne danie jest lepsze od pierogów
Ciocia z Podlasia zachwala je przy każdej okazji. To tradycyjne danie jest lepsze od pierogów
Polska kuchnia kryje wiele smakowitych tajemnic, a jednym z nich są te kluski. To tradycyjne danie, które jest wyjątkowe ze względu na swoją prostotę oraz charakterystyczny smak. Pochodzi z Podlasia i każdy powinien zapisać je w swoim kucharskim zeszycie.
W kuchni polskiej możemy rozróżnić wiele ciekawych dań, których bazą są ziemniaki i mąka. To właśnie te produkty były dostępne dla wszystkich klas społecznych w różnych okresach czasu. Właśnie takie potrawy wyróżniają się na tle innych swoją prostotą i charakterystycznym smakiem, który nie jest trudny do odtworzenia.
Zobacz wideo Leniwe kluski z wędzoną papryką i karmelizowaną cebulką
Jednym z takich dań są podlaskie zaguby. W ich przypadku również głównymi składnikami są ziemniaki i mąka. Znane są one również jako "kluski z zapustów" lub "kluski podlaskie", a ich korzenie można znaleźć w kuchni podlaskiej. Nazwa „zaguby" pochodzi od archaicznego: „gub" lub „gubac? sie?" czyli fałda, czy zawijanie. Kluski te były charakterystyczne dla regionalnych potraw Podlasia, ale szybko zdobyły popularność w całej Polsce.
Przepis na kluski zaguby
Składniki
- 500 g mąki pszennej,
- 500 g ziemniaków,
- jajko,
- łyżka masła,
- pół łyżeczki soli,
- szczypta pieprzu,
- cebula,
- wędzony boczek.
Sposób przygotowania
- Ziemniaki obierz ze skórki, opłucz i ugotuj w osolonej wodzie, aż staną się miękkie. Następnie odcedź je i dokładnie rozgnieć za pomocą tłuczka lub praski do ziemniaków.
- Do tak przygotowanych ziemniaków dodaj jajko, masło, sól i pieprz. Całość dokładnie wyrabiaj do powstania jednolitej i gładkiej masy.
- Do ziemniaczanego ciasta zacznij stopniowo dodać przesianą przez sitko mąkę. Wyrabiaj je aż do uzyskania konsystencji pozbawionej grudek. Masa może być lekko lepka, ale nie powinna się za bardzo lepić do dłoni.
- Ciasto podziel na mniejsze części i uformuj z nich wałeczki o grubości około 3 cm. Następnie pokrój wałeczki na małe kawałki, tworząc kluski o długości 2 cm.
- W dużym garnku zagotuj osoloną wodę. Gdy zacznie wrzeć, wrzuć kluski i gotuj je około 3 minuty od wynurzenia na powierzchnię.
- Gotowe kluseczki wyjmij łyżką cedzakową bezpośrednio na talerz. Przed podaniem oblej je wysmażoną cebulą i boczkiem.
Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl