Województwo łódzkie pełne jest lasów, które są idealnymi miejscami na grzybobranie. Lokalni grzybiarze regularnie dzielą się w sieci doniesieniami o obfitych zbiorach. Przykłady z różnych miejsc w Łódzkiem pokazują, że trwający sezon grzybowy jest czasem całkiem smakowitych odkryć.
Grzybiarze z łódzkiego mogą w październiku 2023 rozważyć wyprawę do miejsc takich jak: lasy grotnickie, Męcka Wola, okolice Chechła, Będzelin, lasy w okolicach Józefowa, lasy nieopodal Natolina i Wiaczyna, Las Łagiewnicki (uwaga: część tego lasu jest rezerwatem - zbieranie grzybów jest tam zabronione), lasy w okolicach Zduńskiej Woli, lasy w pobliżu Bełchatowa, lasy swędowskie, las w okolicach Gałkówka, Łask oraz Dmosin. To sprawdzone tereny, które często obfitują w różnorodne gatunki grzybów.
Każde z tych miejsc zachwyca swoją malowniczością; to wprost idealne miejsca na spacery z koszykiem. Wędrując np. po bujnych lasach grotnickich, możemy być pewni, że kosz szybko zapełni się kurkami, borowikami, prawdziwkami czy podgrzybkami.
Sztuka grzybobrania to nie tylko wiedza o tym, gdzie szukać tych leśnych skarbów, ale także - jak je zbierać. Jedni grzybiarze twierdzą, że lepiej wycinać grzyby nożykiem - możliwie najniżej, odgarniając ściółkę i uważając, aby nie uszkodzić grzybni, inni - że powinno się je wykręcać. Który sposób jest lepszy?
"Każdy jest dobry, ale stosowany z rozsądkiem" - piszą Lasy Państwowe. "Większe owocniki grzybów lepiej jest wyciąć, ze względów praktycznych, bo zaoszczędzamy sobie pracy przy czyszczeniu grzybów. (...) Możemy delikatnie podważyć także owocnik grzyba koniuszkiem noża. Wycinamy jak najniżej, odgarniając dokładnie ściółkę i uważając, aby nie uszkodzić grzybni. Potem starannie przykrywamy to miejsce, aby grzybnia nie wysychała. Resztka trzonu grzyba szybko zgnije lub zjedzą ją ślimaki" - wyjaśniają leśnicy.
Jeśli chodzi o grzyby blaszkowe, np. kurki, zielonki czy rydze, to lepiej je wykręcać. "Należy je wyjąć z podłoża tak, aby nie uszkodzić trzonu i także dokładnie zakryć grzybnię ściółką. Tak wyjęty owocnik łatwiej rozpoznać co do gatunku, a jest to bardzo istotne, aby wyeliminować pomylenie zielonki, gołąbka czy pieczarki ze śmiertelnie trującym muchomorem zielonkawym" - podkreślają LP.
Kiedy zbieramy grzyby, pamiętajmy, aby nie zbierać małych owocników, które jeszcze zdążyły dojrzeć i rozmnożyć się.
Sukces w grzybobraniu zależy nie tylko od miejsca, ale także od umiejętności i wiedzy grzybiarza. Przed wyprawą warto zdobyć podstawową wiedzę o gatunkach grzybów, aby uniknąć zbierania trujących okazów. Należy również zadbać o odpowiedni sprzęt, tak jak łubianka lub wiklinowy kosz, który zapewni naszym grzybom dostęp do powietrza i ochroni je przed uszkodzeniem. To zdecydowanie kluczowe aspekty, o których należy pamiętać przed udaniem się do lasu.