Kapusta zasmażana - przepis. Najlepsze kucharki stosują patent "na dwa palce" - wychodzi przepyszna

Kapusta zasmażana to wymarzony dodatek do schabowego, pieczonej golonki lub żeberek. Teoretycznie sposób wykonania wydaje się łatwy, ale dziś podpowiemy wam, jak zrobić ją idealnie. Doświadczone kucharki nie popełniają błędu z wodą i stosują metodę "na dwa palce", jednak ważne jest coś jeszcze.

Więcej przepisów na dodatki do obiadu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Kapusta zasmażana to uwielbiany przez Polaków dodatek do obiadu lub samodzielne danie podane na przykład z kromką świeżego chleba. Kapustę zasmażaną możemy zrobić w zasadzie na trzy sposoby - w sezonie możemy użyć młodej kapusty, później z kolei możesz zasmażyć kapustę białą i kiszoną, ale to właśnie o kiszonej (moim zdaniem najlepszej) dziś wam opowiemy. 

Zobacz wideo

Żeby zrobić zasmażaną kapustę kiszoną, najpierw trzeba ją oczywiście ugotować. Jednak już na tym etapie można popełnić błąd, a nawet dwa. Oczywiście nie polecam płukania kapusty przed gotowaniem, wychodzę z założenia, że to zabiera cały smak i wartości zdrowotne. Kolejnym i dość często popełnianym błędem jest za duża ilość wody, w której kapusta jest gotowana. Znajoma kucharka z 40-letnim doświadczeniem powiedziała mi, że wody do gotowania kapusty nie może być więcej, niż "na dwa palce, i to takie chudsze". 

Kapusta zasmażana - z tym przepisem wyjdzie idealna

Składniki:

  • 1 kg kiszonej kapusty
  • 1 niewielka cebula
  • sól, pieprz, liście laurowe, odrobina kminku (opcjonalnie)
  • zasmażka: czubata łyżka masła, 2 łyżki mąki pszennej
  • opcjonalnie: ok. 100 g wytopionego boczku

Kapusta zasmażana - sposób wykonania:

  1. Kiszoną kapustę dokładnie odciśnij z soku. Ja zawsze robię to nad miseczką, a sok po prostu wypijam. Następnie przełóż na deskę i posiekaj. 
  2. Posiekaną kapustę przełóż do garnka, zalej wodą tylko tak, by przykryła kapustę na nie więcej niż wspomniane dwa palce. Dodaj 2-3 listki laurowe i na wolnym ogniu ugotuj do miękkości. 
  3. Cebulę zeszklij na niewielkiej ilości tłuszczu. Możesz wcześniej wytopić pokrojony boczek i chwilę podsmażyć z cebulą. Następnie dodaj do kapusty i wymieszaj. Dopraw kminkiem, pieprzem i jeśli jest taka konieczność, odrobiną soli. 
  4. Na patelni roztop solidną łyżkę masła i kiedy zacznie się lekko pienić, dodaj mąkę i zacznij energicznie mieszać, by powstała zasmażka. Od razu przełóż ją do miękkiej kapusty i mieszaj, by nie powstały grudki. Zmniejsz moc palnika i mieszaj do momentu, aż kapusta zgęstnieje. 

Takie proste, a takie smaczne. Dlaczego ilość wody ma znaczenie? Chodzi o konsystencję i intensywność smaku. W końcu chcemy mieć pyszną, gęstą zasmażaną kapustę, a nie zupę kapuścianą. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.