Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie
dla osób dorosłych
Grzaniec jest doskonałym napojem na jesienne i zimowe dni, bo pomaga rozgrzać organizm i przeciwdziała uczuciu zimna. Do tego może pomóc w łagodzeniu objawów przeziębienia, ponieważ ciepło i przyprawy zawarte w napoju pomagają rozluźnić zatkanie nosa i złagodzić ból gardła.
Wino - główny składnik grzańca - to źródło antyoksydantów, które mogą pomóc w ochronie komórek przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Ciepłe wino może dodatkowo pomóc w rozszerzaniu naczyń krwionośnych, a tym samym poprawić krążenie krwi. Może to przynieść ulgę osobom z problemami krążeniowymi. Już samo przyrządzanie i spożywanie grzańca są bardzo relaksujące, a co za tym idzie - przyczyniają się do redukcji stresu i mogą mieć korzystny wpływ na nasze samopoczucie.
Właściwości prozdrowotne grzańca tkwią też w przyprawach, takich jak cynamon, goździki, imbir czy skórka pomarańczowa. Te przyprawy przynoszą wiele korzyści zdrowotnych, mają m.in. działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
Jednym z najpopularniejszych i klasycznych rodzajów grzańca jest grzaniec galicyjski, którego bazą są przyprawy korzenne. Najlepiej sprawdza się on w chłodne, jesienne wieczory, a wielu osobom kojarzy się ze zbliżającym się świątecznym okresem. Do przygotowania grzanego wina będziemy potrzebować:
Całą zawartość butelki z winem przelewamy do garnka i podgrzewamy na małym ogniu. Dodajemy przyprawy korzenne, odrobinę cynamonu, parę goździków, kilka plasterków pokrojonego imbiru i startą gałkę muszkatołową. Smaku dodaje również kilka plastrów pomarańczy. Jeśli używamy wina półwytrawnego, możemy dodać łyżkę miodu, aby grzaniec był słodszy. Na koniec mieszamy i jeszcze chwilę podgrzewamy.
Inną wartą uwagi wersją grzańca jest poncz Feuerzangenbowle, czyli tradycyjny rozgrzewający jesienny napój z Niemiec. Często można go spróbować na bożonarodzeniowych jarmarkach. Jakich składników potrzebujemy, aby go przygotować?
Pomarańczę kroimy na pół; z jednej połówki wyciskamy sok, a drugą kroimy w plasterki. Sok wyciskamy także z cytryny. Wino podgrzewamy w garnku i dodajemy wyciśnięte soki i plasterki owoców. Dodajemy kilka goździków, gwiazdek anyżu i szczyptę cynamonu. Kończymy podgrzewanie, gdy wino zacznie lekko parować.
Do zrobienia grzańca doskonale nadaje się także piwo. Tradycyjny napój na jego bazie przygotowuje się w podobny sposób co grzane wino - zmienia się właściwie tylko główny składnik napoju. Co zatem będzie potrzebne? Przygotujmy:
Piwo wlewamy do garnuszka, dodajemy pokrojoną w małe kawałki pomarańczę i kilka plasterków imbiru. Doprawiamy szczyptą cynamonu i kilkoma goździkami, a także sporą łyżką miodu. Opcjonalnie można również dodać startą skórkę z pomarańczy, która jeszcze bardziej wzmacnia smak grzańca. Podgrzewamy na małym ogniu, a na koniec przelewamy piwną miksturę przez sitko.