Przepis na zalewajkę nie należy do skomplikowanych. Przygotowanie posiłku nie powinno zająć dłużej niż 30-40 minut. Danie to jest więc świetnym pomysłem na szybki i smaczny obiad, który nasyci nas na długie godziny. Jeśli zalewajka nigdy nie pojawiła się na twoim stole - teraz jest dobry moment, by to zmienić. Pyszna zupa w sam raz nadaje się na jesienny obiad dla całej rodziny.
Historia zalewajki sięga co najmniej dwustu lat wstecz. Już w XIX w. stanowiła jedną z popularniejszych potraw, którą zajadali się nasi przodkowie głównie w centralnej Polsce. Z biegiem lat poszczególne regiony kraju opracowały własne wersje zalewajki, dlatego dziś można się spotkać z tak wieloma recepturami. Prawdziwa zalewajka powinna bazować na domowym zakwasie - to on odpowiada za charakterystyczny smak zupy. Białą kiełbasę z poniższego przepisu możesz natomiast zamienić na boczek czy wędzonkę, wyjdzie równie smacznie.
Składniki:
W garnku umieść kiełbasę i zalej ją wodą. Zagotuj na średnim ogniu, a kiedy pojawią się szumowiny - pozbądź się ich. Ziemniaki, marchew, seler oraz pietruszkę umyj, obierz i pokrój w kostkę, a następnie wrzuć do garnka. Dodaj liście laurowe i ziele angielskie. Zamieszaj i gotuj przez około pół godziny, do momentu, aż warzywa staną się miękkie.
Po tym czasie wyjmij ugotowaną kiełbasę. Odczekaj chwilę i pokrój ją w średnio grube plastry. W dalszym etapie obierz i posiekaj cebulę oraz czosnek. Wrzuć je na patelnię z rozgrzanym olejem lub oliwą. Podsmażaj razem z kawałkami mięsa. Po kilku minutach przełóż całość do garnka z wywarem.
Zalej wszystko zakwasem. Dopraw zupę majerankiem, solą oraz pieprzem wedle uznania. Po kilku minutach gotowania zalewajka będzie gotowa. Potrawę serwuj z ugotowanym, przekrojonym na pół jajkiem. W takim połączeniu zupa smakuje najlepiej. Smacznego! Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl