-
Haps
-
Jak przygotować
- Robiąc placki, nie sięgaj po ziemniaki, znamy lepsze warzywo. Są chrupiące i smaczniejsze
Robiąc placki, nie sięgaj po ziemniaki, znamy lepsze warzywo. Są chrupiące i smaczniejsze
Placki to jedne z najpopularniejszych dań obiadowych. Najpopularniejsze to te zrobione z ziemniaków, jednak można je przyrządzić także z cebuli, marchewki czy cukinii. Pomimo tak wielkiego wyboru mamy coś znacznie lepszego. O tym warzywie wiele osób już zapomniało.
Placki robione z warzyw są tak popularne, że wiele osób próbuje zrobić je z każdego możliwego produktu. Jednak nie wszystkie warzywa się do tego nadają, a z niektórych nie wychodzi nic dobrego. Najczęściej więc wykorzystuje się do tego ziemniaki, cukinię, sezonową dynię albo marchewkę. Tym razem mamy coś innego, co może zaskoczyć podniebienie. Mowa o kalarepie, która jest bardzo niedoceniana, a smaczna.
Zobacz wideo Placki po kapitańsku z łososiem
Placki z kalarepy są mało znanym daniem obiadowym i mało kto w ogóle o nich myśli. By je przygotować, nie trzeba wiele. Wystarczy mieć kilka podstawowych składników jak cebula, marchew, mąka i jajko. Z takiej mieszanki można wyczarować danie, które smakiem przebija placki wykonane z ziemniaków.
Przepis na placki z kalarepy
Składniki:
- duża kalarepa,
- biała cebula,
- 3 marchewki,
- 2 jajka,
- 2 ząbki czosnku,
- 4 łyżki mąki pszennej,
- garść świeżego koperku,
- sól,
- pieprz,
- olej do smażenia.
Sposób przygotowania:
- Pierwszym krokiem jest zajęcie się warzywami. Kalarepę, cebulę, czosnek i marchewki obierz ze skórki. Następnie wszystkie zetrzyj na tarce o dużych oczkach, czosnek możesz przecisnąć przez praskę.
- Warzywa obsyp solą i pozostaw na około 10 minut. Po tym czasie odcedź je z powstałej wody.
- Do miski wbij jajka, przesiej mąkę i dodaj koperek. Dopraw je również solą i pieprzem i dokładnie wymieszaj. Konsystencja powinna być zwarta i dobrze połączona. Jeśli ciasto będzie zbyt rzadkie, wsyp więcej mąki.
- Na patelni rozgrzej olej. Gdy tłuszcz będzie odpowiednio ciepły, formuj na nim zgrabne placki. Smaż je z obu stron na złoty kolor. Po wysmażeniu przełóż na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym. Podawaj z kwaśną śmietaną, sosem grzybowym lub zsiadłym mlekiem. Smacznego!
Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl