Chcesz kisić kapustę jak mistrz? Musisz wiedzieć o tym szczególe. Bez niego przetwory będą niesmaczne

Kiszona kapusta to królowa kiszonek, a w polskiej kuchni wykorzystywana jest na wiele sposobów. Przygotowujemy z niej aromatyczny bigos, gotujemy na niej zupę, faszerujemy nią pierogi, czy używamy jako bazę do znakomitej surówki. Nie musisz jednak kupować jej w sklepach. W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo kisić kapustę w domu.

Kiszenie kapusty, wbrew pozorom, nie powinno nikomu sprawiać kłopotu. W gruncie rzeczy, cała „magia" kiszenia dzieje się poniekąd sama. Ważna jest jednak wiedza i zachowanie proporcji. To one zaważą na efekcie końcowym kiszonek. Pozostaje więc pytanie, ile soli powinniśmy sypać na 1 kilogram kapusty? Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Nikt nie zna tego przepisu, a jest lepszy niż ogórki - kapusta małosolna!

Ile soli na kilogram kapusty? Co z dodatkami?

Jak prawidłowo kisić kapustę? Przede wszystkim liczą się dodatki. Choć można kisić samą kapustę, to wiele gospodyń i kucharek jest podobnego zdania - do kiszonej kapusty trzeba dodać marchewkę. Jej słodycz doskonale zrównoważy smak kapusty. Wiele osób dodaje również pora, a także selera naciowego. Im więcej warzyw, tym ciekawszy i bogatszy smak kiszonek. 

Co zaś z solą? Tutaj nikt nie ma wątpliwości. Na jeden kilogram kapusty należy dodać jedną łyżkę soli. Najlepiej użyć do tego soli kamiennej, która jest wykorzystywana również do kiszenia ogórków, czy marynowania grzybów. Niektórzy polecają także sól jodowaną, która wzbogaci przetwory o zdrowe mikroelementy.

Składniki:

  • 3 kg kapusty,
  • 400 g marchewki,
  • 3 łyżki soli kamiennej.

Kiszenie kapusty krok po kroku. Będziesz mistrzem jesiennych przetworów

  1. Kapustę myjemy, obieramy z wierzchnich liści i szatkujemy w cienkie paski.
  2. Marchew obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach.
  3. Warzywa łączymy ze sobą i zasypujemy solą. Całość mieszamy i ugniatamy.
  4. Warzywa ugniatamy kilkukrotnie w odstępach czasu, aż do momentu gdy kapusta puści wystarczającą ilość soku.
  5. Kapustę wraz z sokiem przekładamy do czystych i wyparzonych słoików. Ugniatamy tak, by kapusta zajmowała maksymalnie 3/4 słoika. 
  6. Słoiki delikatnie zakręcamy, tak by zapewnić przetworom przepływ powietrza konieczny do procesu fermentacji.

Tak przygotowane słoiki odstawiamy w miejsce, gdzie temperatura waha się od 15 do 19 stopni Celsjusza. Po około 7-12 dniach kapusta powinna być już gotowa. Wówczas możemy przełożyć słoiki do lodówki, lub je pasteryzować.

Więcej o: