To, że grzyby są smaczne i nadają potrawom wyjątkowego aromatu (mają w sobie bowiem dużo naturalnego smaku umami), raczej nie budzi wątpliwości (chyba że ktoś ich nie lubi, ale to inna sprawa). Utarło się jednak przekonanie, że grzyby, przez to, że są ciężkostrawne, są też niezdrowe. Nie do końca jest to prawda. Okazuje się, że marginalizujemy ich cenne właściwości zdrowotne. W grzybach znajdziemy sporo białka i błonnika. Zawierają też witaminy B1, B2, C, D oraz E. Jedząc je, dostarczamy organizmowi również potasu, magnezu, wapnia, fosforu, żelaza, miedzi oraz cynku.
Grzyby to również źródło związków fenolowych. Co to takiego? To substancje, które mają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Przeciwutleniacze spowalniają namnażanie się wolnych rodników, które w nadmiarze są szkodliwe dla naszego organizmu i przyspieszają proces starzenia oraz przyczyniają się do rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów.
Warto zatem włączyć do swojej diety grzyby, o ile oczywiście nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Po grzyby nie powinny sięgać dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i karmiące oraz osoby, które zmagają się z chorobami układu pokarmowego. Jeżeli jednak ty możesz jeść grzyby bez przeszkód, to polecamy naszą recepturę na grzyby w śmietanie. Ten przepis na grzyby duszone zawsze się udaje. Nie ma w nim nic skomplikowanego i zawsze warto go mieć pod ręką.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Cebulę i czosnek drobno siekamy. Oczyszczone grzyby również kroimy na mniejsze kawałki. Na rozgrzanym maśle podsmażamy najpierw cebulę i czosnek. Gdy się zeszklą, dorzucamy do nich leśne grzyby. Smażymy przez około kwadrans. Co jakiś czas mieszamy. Po tym czasie wlewamy na patelnię śmietanę, dosalamy, doprawiamy pieprzem. Na koniec wsypujemy szczyptę tymianku i dusimy przez około 10-12 minut. Grzyby w śmietanie dekorujemy na koniec posiekaną natką pietruszki lub koperkiem.
Z czym podawać takie grzyby duszone? Świetnie będą komponowały się z makaronem, np. szerokimi wstążkami, które oblepi sos śmietanowy. Można podawać je również z kaszą lub po prostu z porządną pajdą chleba bądź bagietką. Więcej o grzybach dowiesz się z naszego grzybowego poradnika, który przygotowaliśmy specjalnie dla ciebie.