Więcej przepisów na kultowe wędliny znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Kiedyś na naszych stołach z okazji najróżniejszych imprez, obowiązkowo pojawiały się swojskie wyroby. Możemy wyliczyć chociaż meduzę z lornetą (lub bez), ozorki w galarecie i salceson. Te smakołyki uświetniały rodzinne spotkania po tzw. świniobiciu, kiedy rodzina spotykała się, by podzielić wieprzową tuszę, a później wspólnie kosztować domowych wyrobów. Teraz już bardzo rzadko praktykuje się spotkania tego typu, a młodzież niechętnie patrzy na charakterystycznie wyglądającą wędlinę z różnych skrawków mięsa a galaretowatej otoczce.
Salceson można robić na wiele sposobów. Moja babcia na ten wyrób mówiła "głowizna", ponieważ był wykonywany z tego, co wchodziło w skład głowy wieprzowej. Jednak salceson można także zrobić z innych części mięsa i dziś podpowiemy wam, jak zrobić pyszny, pachnący czosnkiem i majerankiem salceson z golonek. To nie tylko dużo łatwiejszy przepis, wszak głowy świni nie dostaniecie w każdym sklepie, lecz także mniej pracochłonny, a równie smaczny.
Domowy salceson z golonek - przepis, który warto odświeżyć
Składniki:
- ok. 3 kg wieprzowych golonek, przednich lub tylnych
- 4 marchewki
- 2 pietruszki
- seler
- 2 cebule
- 2 główki czosnku
- 12 listków laurowych
- łyżka ziaren ziela angielskiego
- 2 łyżki kolendry
- czubata łyżka majeranku
- 2 płaskie łyżki pieprzu
- 3 płaskie łyżki soli
- sproszkowana cebula
- żelatyna
Salceson z golonek - sposób wykonania:
- Przygotuj duży garnek. Następnie włóż do niego mięso opłukane w zimnej wodzie. Ponownie zalej je zimną wodą tylko tak, by woda przykrywała je na 2 palce. Zagotuj na bardzo wolnym ogniu.
- Zdejmij powstałe szumowiny i dodaj obrane warzywa, liście laurowe, ziele angielskie, 2 opalone cebule, zgniecione ząbki czosnku i kolendrę.
- Gotuj całość na bardzo wolnym ogniu, aż mięso zacznie się rozpadać. Powinno zająć to mniej więcej trzy, cztery godziny. Następnie wyjmij mięso i warzywa, a wywar zredukuj, by został ok. 1 litr płynu. Rozpuść w nim żelatynę - ok. 30 g. Wymieszaj i odstaw.
- Mięso oddziel od kości i pokrój na kawałki. Skórę także możesz wykorzystać do salcesonu - ją pokrój jednak nieco drobniej. Następnie całość przełóż do miski. Dodaj sól, pieprz, majeranek, sproszkowaną cebulę oraz 3-4 ząbki czosnku zmielone w prasce.
- Całość dokładnie wymieszaj i na chwilę odstaw. Następnie dodaj dwie szklanki wywaru, ponownie wymieszaj i sprawdź, czy konsystencja ci odpowiada. W razie potrzeby dolej więcej wywaru.
- Przygotuj osłonkę i włóż do niej wyrobiony salceson. Następnie szczelnie zawiąż i parz salceson w temperaturze ok. 80 stopni przez 2 godziny. Po tym czasie wyjmij salceson i odłóż do ostygnięcia w chłodne miejsce. Kiedy ostygnie, możesz spróbować.
Jeśli nie masz osłonki do salcesonu, możesz zapasteryzować go w słoikach. Pamiętaj jednak, że słoiki muszą być wyparzone, a mięso ułożone dość ciasno. Pasteryzuj we wrzątku przez pół godziny. Następnie odstaw do ostygnięcia.