Rosół znów wyszedł zbyt mętny? Wszystko przez ten błąd! Uratuje cię trik znanych kucharzy

Jaki powinien być rosół? Przede wszystkim wyrazisty w smaku, odpowiednio tłusty i... klarowny. Niestety nie każdy wie, co zrobić, by wywar był przejrzysty i o pięknym, złotym zabarwieniu. Jak się okazuje, wystarczy dolać odrobinę czegoś, co każdy na pewno ma w domu. Pamiętaj jednak, o odpowiedniej temperaturze.

Rosół to król wśród polskich zup. Na jego podstawie przygotujemy wszystkie inne zupy, choć sam w sobie smakuje bajecznie. Towarzyszy nam na weselach, na rodzinnych uroczystościach i bardzo często co niedzielę. Musisz jednak wiedzieć, w jaki sposób przygotowywać rosół, by smakował najlepiej na świecie. Wbrew pozorom, nie jest to trudne. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak uratować zbyt tłusty rosół?

Dlaczego rosół jest mętny? Możliwe, że popełniasz ten błąd

Warto wyjaśnić, co wpływa na mętność rosołu. Wywar staje się mętny, kiedy podczas gotowania z warzyw i mięsa wydzielają się tłuszcze, zanieczyszczenia, a także białka. Choć byśmy stanęli na głowie, to proces naturalny i normalny, a także nieodłączny podczas gotowania rosołu. Jeśli jednak popełnimy kilka błędów, mętność rosołu będzie jeszcze większa i trudniejsza do zredukowania.

Czego nie robić podczas gotowania? Pamiętaj, by mięso wrzucać do zimnej wody. Jeśli wrzucimy je do wrzątku, białko zacznie się momentalnie ścinać, a zupa zmętnieje. Do tego nie wolno rosołu gotować zbyt szybko. Sztuka przygotowywania tej tradycyjnej zupy polega właśnie na cierpliwości i wielogodzinnym gotowaniu składników, by te powoli oddawały swój smak i aromat. Intensywne i szybkie gotowanie sprawi, że składniki zaczną się również szybciej rozpadać i zanieczyszczać zupę.

Ten trik stosują najlepsi kucharze. Uratuj mętny rosół w prosty sposób

Jak szefowie kuchni w najlepszych restauracjach radzą sobie z mętnym rosołem? W końcu nawet najlepszym zdarzy się, że zupa zmętnieje w trakcie gotowania. Na całe szczęście uratowanie takiej zupy to przysłowiowa bułka z masłem. Co należy zrobić? Otóż wystarczy zagotować rosół i do gotującego się wywaru dolać... szklankę zimnej wody. Najlepiej, by była wręcz lodowata i wlana na wrzątek. Na twoich oczach rosół stanie się klarowny i złocisty.

Można również pokusić się o nieco bardziej wymagającą metodę i dodać do zupy ubite na sztywną pianę białka jaj. Zanim to zrobimy, trzeba jednak wyjąć z wywaru warzywa i mięso, a po zagotowaniu białek (wówczas zanieczyszczenia powinny opaść na dno) przecedzić zupę przez sitko o bardzo drobnych oczkach.

Więcej o:
Copyright © Agora SA