Dobre uszka powinny być miękkie, farsz soczysty, a całe danie lekko pikantne. Dzięki temu podkręcimy smak czerwonego barszczu i sprawimy, że zupa nie będzie mdła. Większość osób odruchowo doprawia jedynie nadzienie. Moja ciocia twierdzi jednak, że szczypta ostrej przyprawy do ciasta wynosi uszka wigilijne na wyższy poziom smaku. Jeśli zaś chodzi o farsz, to i do niego warto dodać jeszcze jeden składnik, dzięki któremu będzie bardziej soczysty. Przekonaj się sama i przygotuj uszka z grzybami jeszcze przed Wigilią. Więcej kulinarnych inspiracji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Zobacz wideo Przepis na sycące danie - panzerotti Wybierz serwis
Składniki na ciasto pierogowe:
- 500 g mąki pszennej,
- 1 szklanka ciepłej wody,
- 1 jajko,
- 2 łyżki miękkiego masła,
- 1 łyżeczka soli,
- szczypta ostrej papryki.
Składniki na farsz:
- 150 g suszonych grzybów,
- 2 cebule białe,
- gruby plaster masła (ok. 40 g),
- 3 ziarna ziela angielskiego,
- 2 liście laurowe,
- sól i pieprz do smaku.
Wyśmienite uszka z grzybami. Pierogi mogą się przy nich schować
- Grzyby zalewamy ciepłą wodą i odstawiamy na co najmniej 8 godzin, by zdążyły się dokładnie namoczyć i oddać swój aromat.
- Po upływie potrzebnego czasu grzyby gotujemy w wodzie z ich namaczania (dolewamy więcej jeśli jest taka potrzeba). W trakcie gotowania dodajemy ziele angielskie i liście laurowe.
- Cebulę obieramy, kroimy w bardzo drobną kostkę i podsmażamy na maśle. To właśnie dodatek tego tłuszczu sprawi, że farsz będzie soczysty i pyszny.
- Do zeszklonej cebuli dodajemy ugotowane grzyby i smażymy do odparowania wody z patelni.
- Farsz doprawiamy solą i pieprzem wedle uznania.
- Następnie przechodzimy do przygotowania ciasta. Na stolnicę przesiewamy mąkę i łączymy z gorącą wodą, jajkiem, masłem i solą. Ciasto na uszka wyrabiamy ręcznie lub w malakserze.
- Do ciasta na uszka dodajemy również szczyptę ostrej papryki. Dzięki temu uszka z grzybami zyskają wyrazisty smak.
Z gotowego ciasta wystarczy jedynie wyciąć małe kwadraciki, nadziać grzybowym farszem i ugotować w osolonym wrzątku. Najlepiej gotować uszka partiami, by się nie skleiły ze sobą. Ciepłe będą smakować obłędnie nawet bez dodatku barszczu. Smacznego!