Nie da się ukryć, ze babcine łakocie są jednymi z najlepszych. Właśnie dlatego, zamiast szykować wymyślne ciasta, warto wrócić do korzeni i postawić na rzeszowiaka - piętrowy placek z wybornymi masami. Takie połączenie jest nieco czasochłonne, jednak warto się poświęcić, bo każdy kęs dosłownie rozpływa się w ustach.
Zobacz wideo Superszybko, supersmacznie i superłatwo, czyli ciasto na kefirze
Rzeszowiak to regionalne ciasto pełne słodkich warstw
Jesienią na stołach króluje szarlotka, kruche tarty i wyborne placki. Nic nie może się jednak równać z regionalnym specjałem zwanym ciastem Rzeszowiak. To połączenie kilku warstw, kremowych mas i kruchego spodu nie tylko pięknie prezentuje się na stole, ale także podbija kubki smakowe w kilka chwil! Przygotowanie może na pierwszy rzut oka wydawać się czasochłonne, jednak dla tego smak warto się poświęcić.
Rzeszowiak to przede wszystkim duet masy orzechowej, serowej i makowej. Wisienką na torcie jest kruchy spód, który wszystko pięknie spaja i wykańcza. Babciny rarytas to propozycja na zbliżające się święta, ale i doskonała słodycz do codziennej kawy. Przepis zdradzamy poniżej - zachęcamy do wcześniejszego przygotowania, by później cały proces szybko przebiegł bez zbędnego bałaganu.
Przepis na ciasto Rzeszowiak - babciny specjał z kilku wyśmienitych pięter
Składniki na kruchy spód:
- 250 g mąki,
- 150 g masła
- 2 żółtka,
- 100 g cukru,
- łyżeczka proszku do pieczenia,
- 4 łyżki śmietany 12 proc.
Masa serowa:
- 500 g twarogu półtłustego,
- 200 g masła,
- 6 jajek,
- 3/4 szklanki cukru pudru,
- budyń śmietankowy,
- 2 łyżki cukru waniliowego,
- łyżka mąki ziemniaczanej.
Masa makowa:
- 250 g zmielonego maku,
- 3/4 szklanki mleka,
- 2 żółtka,
- pół szklanki cukru,
- solidna łyżka masła,
- łyżka miodu,
- 3 krople aromatu migdałowego.
Masa orzechowa:
- 350 g zmielonych orzechów włoskich,
- pół szklanki mleka,
- 3/4 szklanki cukru,
- łyżka masła.
Sposób przygotowania:
- Zacznij od kruchego ciasta. Do miski przesiej mąkę, dodaj cukier puder i proszek do pieczenia. Sypkie produkty wymieszaj, następnie wbij jajka i dodaj pokrojone, zimne masło. Ze wszystkich składników energicznie wyrabiaj kruche ciasto. Uformuj w kulę, owiń w folię spożywczą i przełóż do lodówki na godzinę. Odłóż trochę ciasta na późniejszą dekorację.
- Ciasto wyłóż na spód blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w 180 stopniach przez 15 minut. Ostudź.
- Masa serowa - twaróg dokładnie zmiel, najlepiej dwukrotnie i przełóż do miski. Nabiał połącz z cukrem i żółtkami. Całość ucieraj do powstania kremowej masy. Dodaj teraz mąkę, budyń i ponownie miksuj. W drugim naczyniu ubij pianę z białek - połowę przełóż do masy serowej, resztę zachowaj.
- Masa orzechowa - mleko zagotuj z cukrem i masłem. Zalej nim orzechy, wymieszaj i ostudź
- Masa makowa - połącz mak z cukrem, masłem, żółtkami, miodem, aromatem migdałowym. Wszystko na koniec dokładnie wymieszaj i dodaj pianę z białek.
- Teraz pora złożyć ciasto. Na kruchy spód wyłóż masę orzechową, następnie masę makową i masę serową. Wierzch Rzeszowiaka udekoruj pozostałym ciastem, tworząc plecionkę lub inne kształty.
- Ciasto piecz w 170 stopniach przez 70 minut. Na koniec pozostaw do ostudzenia i gotowe! Więcej przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl