Odkąd zaczęłam to robić, sernik nigdy mi nie opadł. Jedynie znajomym opadają ręce, kiedy nie słuchają mojej rady

Już niedługo, na wszystkich wigilijnych stołach, pojawi się król wśród ciast, czyli puszysty sernik. To przysmak, który od dekad skrada serca łasuchów. Niestety, przez drobne błędy ciasto może popękać, a nawet opaść, zanim jeszcze wyląduje na talerzach. Jak temu zaradzić? Wystarczy pamiętać o trzech zasadach dobrego sernika.

Czy wiesz, dlaczego sernik opada? Z reguły jest to nasza własna wina. Podczas przygotowywania ciast często popełniamy te błędy, które następnie odbijają się na estetyce lub nawet smaku deseru. Następnym razem, gdy będziesz przygotowywać sernik, zastosuj trzy najważniejsze rady. Dwie dotyczą składników, jedna zaś studzenia. Odkąd sama je stosuje, stałam się mistrzynią serników. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Pyszny sernik baskijski

Dobrze przygotowane składniki, to klucz do sukcesu

Wiele osób macha ręką, gdy w przepisie czytają o wyjęciu składników do ogrzania. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy do sernika lub biszkopta nie użył zimnych jajek, czy mleka prosto z lodówki. Niestety to spory błąd, za który przypłacić można opadnięciem sernika. Wszystkie składniki warto wyjąć na blat na trzy godziny przed pieczeniem ciasta. Dzięki temu z pewnością zdążą się ogrzać do temperatury pokojowej.

Innym błędem, którego lepiej nie popełniać, jest nadmierne miksowanie ciasta. Wydawać by się mogło, że puszysty sernik powinien być napowietrzony. Prawda jest jednak zgoła inna, a składniki najlepiej miksować jedynie do ich połączenia i ani chwili dłużej. Przed wstawieniem do piekarnika, aby uwolnić nieco pęcherzyków powietrza, warto lekko uderzyć blachą (z masą sernikową) o stół.

Wyciągasz sernik na blat? Lepiej skończ z tym nawykiem

Co jeszcze zrobić, by sernik nie opadł zaraz po upieczeniu? Liczy się nie tylko temperatura pieczenia, ale także studzenia. Wyciągnięcie puszystego ciasta z niemalże 200 stopni Celsjusza do temperatury pokojowej będzie dla sernika "szokiem". Zbyt duża różnica temperatur sprawi, że ciasto najprawdopodobniej zapadnie się na środku i co gorsza, popęka.

Jak więc studzić sernik? Najlepiej w piekarniku. Przez pierwsze 20 minut nie musisz nawet otwierać drzwiczek. Jeśli boisz się, że za bardzo przypieczesz wierzch, możesz przykryć blachę z ciastem folią aluminiową. Po tym czasie uchyl drzwiczki piekarnika i studź ciasto kolejne 20, a nawet 30 minut. Dopiero wtedy możesz wyjąć je na blat. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.