Chałka z tradycyjnej receptury. Dzięki tym szczegółom będzie puszysta i miękka jak obłoczek

Tradycyjna chałka to wypiek rodem z kuchni żydowskiej, który u nas zyskał słodką nutę i dodatek kruszonki. Słodki warkocz to jednak znacznie więcej niż sama mąka, mleko i charakterystyczny kształt. Sprawdź nasz przepis, a zapomnisz o specjałach z piekarni - chałka jest obłędnie puszysta i delikatna.

Charakterystyczny słodki warkocz, czyli wszystkim doskonale znana chałka, lubuje się w prostych, swojskich składnikach. Wówczas wychodzi puszysta, wyrośnięta i obłędnie smaczna. Zapomnij zatem o jajkach i skup się na leniwym wyrastaniu ciasta - to metoda, która zawsze wychodzi i gwarantuje spektakularny efekt. 

Zobacz wideo Pojedynek: Chałka z pastą jajeczną vs. babka z majonezem

Chałka puszysta jak obłoczek. Z naszym przepisem zapomnij o pośpiechu

Domowe wypieki śniadaniowe to prawdziwy rarytas, który o dziwo jest znacznie prostszy, niż mogłoby się to wydawać. Klasykiem wśród słodkich propozycji jest chałka z dodatkiem kruszonki. Ten pulchny, drożdżowy warkocz nie ma konkurencji, a nie dorównają mu nawet najlepsze specjały z piekarni. Wszystko za sprawą tradycyjnej, żydowskiej receptury, dobrych produktów i oczywiście miłości, którą włożymy w wyrabianie naszego ciasta

Przygotowanie chałki jest dziecinnie proste, jednak warto pamiętać o najmniejszych szczegółach, które wzniosą nasz wypiek na sam piedestał. Zapomnij jednak o dodaniu jajek do ciasta. Baza to tylko drożdże, mąka, mleko i swojskie masło, które odgrywa tu kluczową rolę. Przysłowiową wisienką na torcie będzie zadbanie o estetyczny kształt warkocza i obowiązkową kruszonkę i to w dużej ilości. 

Przepis na chałkę lepszą niż ta od babci - sekret tkwi w szczegółach

Składniki na ciasto:

  • 500 g mąki pszennej tortowej,
  • 250 ml ciepłego, ale nie gorącego mleka,
  • 8 g suchych drożdży lub 30 g świeżych,
  • 80 g swojskiego masła,
  • 60 g cukru,
  • szczypta soli.

Kruszonka: 

  • 50 g mąki pszennej,
  • 30 g swojskiego masła,
  • 30 g cukru.

Sposób przygotowania: 

  1. Do dużej miski przesiej mąkę, dodaj suche drożdże, cukier i sól. Wszystko dokładnie zamieszaj i zalej szklanką ciepłego, lecz nie gorącego mleka. 
  2. Tak przygotowane składniki wstępnie połącz przy pomocy drewnianej łyżki, a następnie wszystko ładnie zagniataj.
  3. Wskazówka - warto poświęcić wyrabianiu trochę uwagi, jeśli będziemy wyrabiać ciasto około 10 minut, efekt będzie niebywale delikatny i puszysty. Pomocny okaże się robot kuchenny, jednak nic nie zastąpi ciepła dłoni.
  4. Z ciasta uformuj kulę - powinna być gładka i jednolita. Teraz przykryj ją bawełnianą ściereczką, odstaw w ciepłe miejsce na 120 minut - w tym czasie nasza chałka pięknie podrośnie. 
  5. Wyrośnięte ciasto należy ponownie zagnieść - rób to jednak delikatnie i z miłością. 
  6. Porcję ciasta przekrój na cztery różne części i zapleść z nich charakterystyczny warkocz. 
  7. Chałkę przenieś na blachę wyłożoną papierem, ponownie przykryj ściereczką i odstaw na 30 minut. 
  8. W tym czasie zrób kruszonkę - wystarczy ucierać w dłoniach wszystkie trzy składniki i gotowe. 
  9. Kruszonkę obficie rozsyp na wyrośniętej chałce. Piecz w 175 stopniach przez około 25 minut. Po tym czasie studzimy wypiek i delektujemy się obłędnym smakiem. 
  10. Wskazówka - w powyższych proporcji można przygotować także dwie mniejsze chałki. 
Więcej o: