Ciągle przypalasz sernik? To zrób sernik baskijski. Tam spalony wierzch jest na wagę złota

Sernik baskijski to obłędnie pyszny deser, któremu nikt nie potrafi się oprzeć. Wypiek ten to idealna propozycja dla miłośników tradycyjnych smaków. Jego charakterystyczną cechą jest przypalony wierzch, więc ci, którym często zdarza się to podczas pieczenia ciast, powinni zakasać rękawy i brać się do roboty.

Sernik to ciasto, które bardzo często gości w polskich domach. Można go upiec, ale przygotować też w wersji na zimno. Choć różnią się od siebie smakiem, to każda z nich jest obłędnie pyszna. Teraz jednak zdradzimy przepis na najlepszy sernik baskijski. Gwarantujemy, że na stałe zagości w twoim domu.  

Zobacz wideo Pyszny sernik baskijski

Sernik baskijski - przepis. Obłędnie pyszny i puszysty jak chmurka 

Przepis na sernik baskijski nie ma sobie równych. W Kraju Basków przygotowywany jest często z sera wyrabianego z mleka owczego, jednak w Polsce częściej używamy w tym celu tłustego serka. To również ciasto, które powinni przygotować ci, którzy niemal za każdym razem spiekają swoje desery za mocno. Charakterystyczną cechą sernika baskijskiego jest bowiem spalony wierzch. Wielu może się zdziwić, ale dzięki temu nabiera karmelowego posmaku i charakteru. 

Składniki: 

  • 1 kg kremowego, tłustego serka lub twarogu, 
  • 6 jajek
  • 2 szklanki śmietanki kremówki, 
  • 1/3 szklanki mąki pszennej, 
  • 100 g cukru, 
  • pół łyżeczki soli, 
  • łyżeczka ekstraktu waniliowego lub łyżka cukru z dodatkiem wanilii. 

Jak zrobić sernik baskijski? Sposób przygotowania krok po kroku 

Sposób przygotowania:

  1. Do dużej miski przekładamy serek, dodajemy cukier i mieszamy, aż do uzyskania gładkiej masy. Następnie cały czas mieszając, wbijamy jajka. Po połączeniu ich z serem wlewamy śmietankę, dodajemy szczyptę soli oraz aromat bądź cukier waniliowy. Na koniec dodajemy mąkę i wszystkie składniki dokładnie mieszamy. 
  2. Blachę wykładamy papierem do pieczenia i wylewamy masę sernikową.  
  3. Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni Celsjusza i pieczemy przez godzinę, aż wierzch się przypali. Odstawiamy do wystudzenia. Najlepiej smakuje na drugi dzień. Smacznego! 
Więcej o: