Każdy region ma swoją perełkę kulinarną - Podhale słynie z kwaśnicy. Nie powinno to nikogo dziwić, w końcu to znakomita, rozgrzewająca i niezwykle sycąca zupa idealna na zimowe popołudnia czy przekąska jak ze snu, bo zabawach i aktywnościach na śniegu.
Zobacz wideo Chcesz zrobić idealną zupę ogórkową? Nie popełniaj tych błędów
Kwaśnica jak od babuni z Podhala. Te składniki są obowiązkowe
Zamiast po raz kolejny stawiać na rosół czy pomidorową znacznie lepszym wyborem będzie klasyczna zupa rodem z Podhala. Mowa tu o wybornej kwaśnicy, która rozgrzeje, nasyci i poprawi humor nawet w najgorszą pogodę. Klasyczna zupa na bazie kiszonej kapusty jest łatwa w przygotowaniu - warto jednak pamiętać o szczegółach.
Jak kwaśnica to i kapusta. Najlepsza będzie ta domowej roboty, jednak można skorzystać też z tej kupionej - warto jednak zwrócić uwagę na jej jakość. Poza kwaśnym produktem trzeba także mięsnej wkładki - tu znakomicie sprawdzą się wędzone żeberka, które nadadzą charakterystycznego posmaku. Obowiązkowy jest też kminek, majeranek i ziemniaki.
Przepis na góralską kwaśnicę - smak jak spod samiuśkich Tater
Składniki:
- 700 g surowych żeberek,
- 200 g wędzonych żeberek,
- 300 g wędzonego boczku,
- 500 g domowej kapusty kiszonej (razem z sokiem),
- 500 g ziemniaków,
- 2 suszone grzyby - borowiki lub podgrzybki,
- 3 ząbki czosnku,
- 2 litry wody,
- pieprz,
- sól,
- 2 listki laurowe,
- 3 ziarna ziela angielskiego,
- szczypta kminku.
Sposób przygotowania:
- Zaczynamy od przygotowania mięsa. Żeberka umyj, poćwiartuj na kawałki i przekładamy do dużego garnka.
- Tak przygotowane mięso zalej wodą i gotuj pod przykryciem, aż na powierzchni pojawi się piana - szumowiny ściągnij przy pomocy łyżki.
- Dodaj teraz ziele angielskie i liście laurowe. Mięso gotuj na średniej mocy palnika do miękkości, czyli około godziny.
- Teraz obierz i umyj ziemniaki. Bulwy pokrój na mniejsze kawałki, gotuj z odrobiną soli, odcedź i odparuj.
- Gdy mięso jest miękkie, dodaj do zupy pieprz i grzyby. Następnie wrzuć do gara pokrojony boczek i gotuj wszystko przez 10 minut.
- Do wywaru wrzuć teraz kiszoną kapustą z sokiem. Wskazówka - kapusty nie należy płukać i odciskać z zalewy, ponieważ to głównie nada smaku naszej góralskiej kwaśnicy.
- Zupę gotuj pod przykryciem przez kolejne 40 minut. Gdy kapusta będzie miękka, dodajemy kminek oraz pokrojony czosnek. Tak przygotowana zupę doprawiamy o smaku i serwujemy z ugotowanymi ziemniakami i oddzielonym od kości mięsem. Smacznego!