Kapusta zasmażana doskonale komponuje się z dodatkiem żeberek lub klasycznego schabowego. Jej niewątpliwym plusem jest również fakt, że można śmiało przechowywać ją w słoikach przez wiele miesięcy. Niestety, niektórzy skarżą się, że smakuje mdło i nudno. Jak temu zaradzić? Nie ma lepszego dodatku, który podkręci jej smak, niż typowy polski owoc. Do dania dodaj więc... kilka kwaśnych jabłek. Nie pożałujesz tego wyboru.
Zobacz wideo Nikt nie zna tego przepisu, a jest lepszy niż ogórki - kapusta małosolna!
Składniki:
- 1 główka kapusty,
- 200 g wędzonego boczku,
- 2 cebule białe,
- 3 kwaśne jabłka (np. szara reneta),
- 2 łyżki mąki,
- 2 łyżki masła,
- 800 ml wody,
- 2 pęczki koperku,
- sól i pieprz.
Zasmażana kapusta nigdy nie smakowała tak dobrze. Wszystko za sprawą jednego składnika
- Kapustę obieramy z wierzchnich liści (jeśli jest taka potrzeba) i szatkujemy w długie paski. Przekładamy do garnka i zalewamy wodą. Gotujemy kapustę z odrobiną soli do miękkości.
- Cebulę obieramy i kroimy w piórka. Boczek wędzony kroimy zaś w kostkę.
- Na rozgrzanej patelni podsmażamy boczek, a na wytopionym tłuszczu szklimy cebulę. Usmażone dodatki przekładamy do garnka z kapustą.
- Jabłka obieramy ze skórki i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Dodajemy je pod koniec gotowania kapusty.
- Na patelni rozpuszczamy masło i przygotowujemy zasmażkę, dodając do rozgrzanego tłuszczu mąkę. Zasmażkę wlewamy do kapusty. Całość gotujemy jeszcze kilka minut.
Tak przygotowaną kapustę wystarczy tylko doprawić wedle uznania solą oraz pieprzem. Można dodać również odrobinę kminu rzymskiego, by zneutralizować wzdymające właściwości kapusty. Na sam koniec wystarczy dodać drobno posiekany koperek, lub dekorować nim danie tuż przed podaniem. Z dodatkiem ziemniaczanych klusek, mięsa lub kromką świeżego pieczywa, kapusta będzie smakować obłędnie. Smacznego!