To najlepszy kotlet świata. Przypomina schabowego, ale jest z dużo lepszego mięsa

Kotlet schabowy to król niedzielnych obiadów w polskich domach i nic w tym dziwnego - jest pyszny i trudno się nim znudzić. Mało osób jednak wie, ze nasz rodzimy schabowy to tak naprawdę "podróbka" najlepszego kotleta na świecie. Sznycel wiedeński może i wygląda jak schabowy, ale jest z innego, delikatniejszego i soczystego mięsa. W Polsce rzadko się je przyrządza.

Sznycel wiedeński, czy też Wiener Schnitzel to klasyka kuchni austriackiej. To przepis bardzo stary i słynny na całym świecie - tę potrawę można zamówić, w co drugiej restauracji. I chociaż istnieje mnóstwo zbliżonych przepisów, oryginalny sznycel wiedeński ma jedną, niezmienną od dziesięcioleci zasadę - konkretne mięso. 

Zobacz wideo

Panierowane kawałki rozbitego mięsa często są na zmianę nazywane sznyclami lub w Polsce - schabowymi. I tak mamy schabowe z kurczaka lub schabowe z karkówki. Jak zwał, tak zwał, jednak sznyclem wiedeńskim możemy nazywać tylko i wyłącznie cienko rozbity płat cielęciny, zapanierowany i usmażony na sporej ilości tłuszczu, najczęściej masła. Nazwa sznycel wiedeński jest zarezerwowana tylko i wyłącznie dla kotleta cielęcego, natomiast istnieją także sznycle po wiedeńsku - wówczas zamiast cielęciny można użyć na przykład kurczaka. 

Najlepszy kotlet świata - oryginalny sznycel wiedeński

Składniki:

  • 4 płaty mięsa cielęcego (oryginalnie jest to udziec)
  • mąka pszenna
  • roztrzepane jajko
  • bułka tarta
  • masło klarowane i olej
  • sól i pieprz

Wiener Schnitzel - sposób wykonania:

  1. Płaty mięsa cielęcego delikatnie rozbij tłuczkiem do mięsa. Rób to przez folię spożywczą lub lekko zwilżonym tłuczkiem. Mięso powinno być rozbite dość cienko, jednak musisz uważać, by nie porwać mięsa - cielęcina jest delikatna.
  2. Każdy kawałek cielęciny lekko natrzyj solą i pieprzem. Możesz odłożyć je na jakiś czas do lodówki, jednak chłodzenie mięsa nie powinno trwać zbyt długo, ponieważ sól wyciąga z mięsa wodę, Wówczas cielęcina może być sucha lub twarda po usmażeniu. 
  3. Mięso wyjmij z lodówki i pozostaw chwilę, by nabrało temperatury pokojowej. Następnie zapanieruj kotlety. Najpierw dokładnie obtocz cielęcinę w mące, następnie w roztrzepanym jajku (do jajka możesz dodać łyżkę śmietany) oraz w bułce tartej. 
  4. Na patelni rozgrzej dość sporo tłuszczu. Połącz pół na pół masło klarowane z olejem. Możesz użyć jedynie masła klarowanego - tak też będzie w porządku. Sznycle smaż na porządnie rozgrzanym tłuszczu, ale moc palnika nie może być zbyt intensywna. Kiedy panierka będzie złota, możesz zdjąć kotlety z patelni. 

Kotlety wiedeńskie podaje się zazwyczaj z sałatką ziemniaczaną lub puree lub lekką surówką. Nieodłącznym elementem jest także kawałek cytryny, którą skrapia się chrupiącą panierkę. Wielka szkoda, że Polacy tak rzadko sięgają po cielęcinę. To zdecydowanie jedno z najzdrowszych i najsmaczniejszych mięs. Czasami warto porzucić wieprzowinę na rzecz innego mięsa i wprowadzić do codziennego menu pyszną odmianę.

Więcej o: