Sznycel wiedeński, czy też Wiener Schnitzel to klasyka kuchni austriackiej. To przepis bardzo stary i słynny na całym świecie - tę potrawę można zamówić, w co drugiej restauracji. I chociaż istnieje mnóstwo zbliżonych przepisów, oryginalny sznycel wiedeński ma jedną, niezmienną od dziesięcioleci zasadę - konkretne mięso.
Panierowane kawałki rozbitego mięsa często są na zmianę nazywane sznyclami lub w Polsce - schabowymi. I tak mamy schabowe z kurczaka lub schabowe z karkówki. Jak zwał, tak zwał, jednak sznyclem wiedeńskim możemy nazywać tylko i wyłącznie cienko rozbity płat cielęciny, zapanierowany i usmażony na sporej ilości tłuszczu, najczęściej masła. Nazwa sznycel wiedeński jest zarezerwowana tylko i wyłącznie dla kotleta cielęcego, natomiast istnieją także sznycle po wiedeńsku - wówczas zamiast cielęciny można użyć na przykład kurczaka.
Składniki:
Kotlety wiedeńskie podaje się zazwyczaj z sałatką ziemniaczaną lub puree lub lekką surówką. Nieodłącznym elementem jest także kawałek cytryny, którą skrapia się chrupiącą panierkę. Wielka szkoda, że Polacy tak rzadko sięgają po cielęcinę. To zdecydowanie jedno z najzdrowszych i najsmaczniejszych mięs. Czasami warto porzucić wieprzowinę na rzecz innego mięsa i wprowadzić do codziennego menu pyszną odmianę.