Co, gdyby połączyć klasyczny chrust z pączkami? Tak właśnie powstały drożdżowe faworki, które poza fikuśnym kształtem są niebiańska smaczne. Wysoko za sprawą lekkiego i rumianego ciasta na bazie swojskich składników.
Zobacz wideo Przepis na tradycyjne faworki - idealne w karnawale
Drożdżowe faworki, czyli obłędna kombinacja dwóch przepisów na tłusty czwartek
Pączki czy chrust? Jeśli nie możesz się zdecydować, który specjał zaserwować w tłusty czwartek, podaj nasze nietypowe połączenie. Tak właśnie powstają jedyne w swoim rodzaju, smakowite i niezwykle puszyste faworki drożdżowe. Hybryda gwarantuje prawdziwą ucztę podniebienia, a także znakomitą prezencję, którą doceni nawet wymagająca teściowa.
Najważniejszym elementem tego przepisu jest oczywiście pięknie wyrośnięte i puchate ciasto. Sekretem są oczywiście odpowiednio połączone składniki, a także dużo serca i ciepła dłoni podczas wyrabiania. Takie faworki nie są nadziewane, jednak warto zdecydować się na domowy lukier z cytrynowym akcentem. Oto niezawodna receptura babci, które nie wymaga dużo czasu, drogich produktów i zawsze się udaje!
Przepis na drożdżowe faworki, czyli hybrydę pączka i kultowego chrustu
Składniki:
- 500 g mąki,
- 20 g świeżych drożdży,
- 250 ml ciepłego mleka,
- 70 g cukru,
- 75 g roztopionego masła,
- jajko i 3 żółtka,
- łyżka spirytusu,
- łyżka soku z cytryny,
- skórka z cytryny i dwóch pomarańczy,
- smalec do smażenia.
Sposób przygotowania:
- Na początek rozczyn. Do ciepłego mleka, dodaj trzy łyżki mąki, cukru i drożdży. Wszystko wymieszaj, przykryj i pozostaw na 15 minut do wyrośnięcia.
- Po tym czasie do rozczynu dodaj resztę mąki, jajka i żółtka, skórkę i sok z cytryny oraz spirytus. Wszystkie składniki starannie wymieszaj.
- Kolejnym krokiem jest dodanie rozpuszczonego, ale nie ciepłego masła. całość dokładnie wymieszać. Całość wyrabiaj, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne (zagnieść ciasto ręcznie albo za pomocą miksera z mieszadłem hakowym).
- Ciasto włóż do miski wysmarowanej olejem, przykryj ściereczką i odstaw na godzinę, by pięknie wyrosło.
- Po tym czasie, ciasto delikatnie wyłóż na blat. Wskazówka - pamiętaj, by ciasto podsypać delikatnie mąką - wówczas będzie o wiele łatwiej.
- Ciasto rozwałkuj na prostokąt o wymiarach 36 × 20 cm. Następnie zadbaj o charakterystyczny kształt faworków - ostrym nożem potnij ciasto na krótsze paski o szerokości ok. trzech cm, wzdłuż dłuższego boku (36 cm). Następnie ciasto przetnij na pół wzdłuż boku krótszego (20 cm). Tym sposobem uzyskamy ok. 24 dorodne faworki.
- W każdym kawałku zrób charakterystyczne nacięcie na kilka centymetrów i wywiń przez nie jeden koniec ciasta - tak jak w faworkach. Tak przygotowane drożdżowe specjały są gotowe do smażenia.
- W garnku rozgrzej smalec - temperatura powinna wynosić ok. 175 st. C.
- Faworki smaż partiami z obu stron, do uzyskania złotego efektu. Na koniec odsącz je z nadmiaru tłuszczu i gotowe! Warto udekorować je także cukrem pudrem lub cytrusowym lukrem. Smacznego!