Co ugotować na walentynki? Czego absolutnie unikać? Postaw na potrawy, które najpierw jemy oczami

Zastanawiasz się, co ugotować na walentynki w tym roku? Możliwości jest całe mnóstwa. Jednak należy pamiętać, że menu na święto zakochanych musi być wyjątkowe. Czym poczęstować bliską ci osobę? Oto kilka pomysłów na pyszny posiłek dla dwojga.

Co ugotować na walentynki? Jak wybrać?

To, co ugotować na walentynki to wbrew pozorom wcale nie jest łatwe zagadnienie. Żeby podjąć właściwą decyzję, trzeba przede wszystkim zastanowić się, co lubi nasz partner lub partnerka, a oprócz tego uwzględnić preferencje żywieniowe, które wynikają z różnych okoliczności, np.:

  • czy nie ma uczulenia na gluten;
  • czy jest wegetarianką lub wegetarianinem albo weganką lub weganinem;
  • czy nie ma alergii pokarmowych np. na laktozę, orzechy;
  • czy jada wszystkie główne posiłki jak śniadania, obiady i kolacje;
  • czy nie jest na innej specjalnej diecie związanej z jakimś schorzeniem;
  • czy lubi desery? A jeśli tak, to czy może jeść cukier.

Części z tych rzeczy możemy o naszym ukochanym lub ukochanej nie wiedzieć, jeśli to jedna z pierwszych randek. Dlatego warto się w tych kwestiach zorientować, zanim zrobimy zakupy i zaczniemy gotowanie.

Lista potraw na walentynki dla ukochanej osoby

Jeśli znamy odpowiedzi na powyższe kwestie, powstaje inne ważne pytanie. Co wybrać? Pomocna może być wtedy przykładowa lista potraw na walentynki:

Zobacz wideo Przez żołądek do serca - śliwka z niespodzianką w czekoladzie

Menu na walentynki - jak dobierać potrawy?

Przygotowując menu na walentynki, warto zwrócić uwagę na to, czy znajdują się w nim afrodyzjaki, którym przypisuje się różne właściwości, związane ze spotęgowaniem pożądania. Wśród tych, które często można spotkać w kuchni, wymienić można np.: imbir, cynamon, szparagi, kakao, chilli, seler, awokado, ostrygi, seler.

Jedną z najbardziej popularnych potraw, której zadaniem jest rozpalić płomień namiętności między partnerami, jest danie z owoców morza. Jeśli ktoś je lubi, może ugotować ostrygi bądź np. paellę. No i świetnym dodatkiem jest też czekolada, która także ma wpłynąć na zakochanych. Wbrew pozorom może być ona wykorzystana nie tylko w deserach, ale i daniach wytrawnych.

Pomysły na menu walentynkowe - czego unikać?

Istotne jest nie tylko to, co spośród potraw świetnie się sprawdzi w dniu zakochanych, ale także i to, czego unikać, by nie popełnić gafy i nie zepsuć kolacji. Pomysły na menu walentynkowe nie powinny skupiać się wokół produktów i potraw, które mogą zepsuć kolację czy obiad we dwoje. Wśród takich składników wymienić można np. surową cebulę i czosnek; potrawy z kapustą; ryby, w których znaleźć można dużo ości. Ważne jest też, by zorientować się, czy nasza druga połowa jada mięso. Podanie np. wegetariance spaghetti z klopsikami wieprzowymi może być złym pomysłem. Podobnie pamiętać trzeba, że spore grono osób posiada także nietolerancję laktozy.

Zobacz też: Wino do kolacji. Zobacz, jak poprawnie dopasować wino do walentynkowe menu

Więcej o:
Copyright © Agora SA