Ten przepis ma prawie 140 lat. Chleb wychodzi piękny i chrupiący. To zasługa wody

Żadne pieczywo nie smakuje tak dobrze, jak domowe. Nawet najlepsze piekarnie nie mają z nim szans. A co dopiero, gdy mamy do czynienia z recepturą sprzed wieków? Przepis na chleb, który chcemy wam zaproponować, ma aż 139 lat. Jego autorką jest Lucyna Ćwierczakiewiczowa, czyli dawna królowa kulinariów. W opisie receptury wyjaśnia nie tylko, jak postępować krok po kroku, lecz także co zrobić, by chleb miał bosko chrupiącą skórkę.

Lucyna Ćwierczakiewiczowa to kulinarna legenda. Jej przepisy, choć pisane dawną polszczyzną i oparte na starych, nieużywanych już miarach i wagach, wciąż są odtwarzane przez wielu miłośników gotowania. Gościły już nie raz na łamach Hapsa i cieszyły się sporym powodzeniem. Postanowiliśmy więc opublikować jeszcze jeden z nich. To przepis na chleb na drożdżach, który pochodzi z książki "Jedyne praktyczne przepisy konfitur, różnych marynat, wędlin, wódek, likierów, win owocowych, miodów oraz ciast" z 1988 roku, ale według wydania z 1885. Ma zatem aż 139 lat.

Zobacz wideo Przepis na szybki domowy chleb z ziaren. Nie potrzebujesz ani mąki, ani drożdży

Autorka stosuje w zamieszczonych tam przepisach takie miary i wagi, jak np. garniec, łut, funta i kwarta. Na samym początku książki została jednak opublikowana instrukcja, jak przeliczać je na te współcześnie stosowane, nie jest więc tak trudno dopasować przepisów do obecnych realiów. Podjęliśmy rękawicę i przełożyliśmy na bardziej zrozumiały język przepis na chleb na drożdżach, który proponuje Ćwierczakiewiczowa. Znajdziecie go poniżej.

Ten przepis na chleb ma prawie 140 lat. Autorka zdradza, co robić, by pieczywo było chrupiące

Składniki na trzy duże lub cztery mniejsze bochenki:

  • ok. 2,25 kg mąki pszennej (w oryginale garniec),
  • litr serwatki (w oryginale kwarta),
  • 76 g świeżych drożdży (w oryginale sześć łutów),
  • łyżeczka soli,
  • woda do posmarowania chleba.

Sposób przygotowania:

W 250 ml (w oryginalne jest to kwaterka) serwatki rozpuszczamy drożdże. Do połowy mąki dodajemy rozczyn oraz resztę serwatki i zostawiamy do wyrośnięcia na około godzinę. Gdy ciasto wyrośnie, dodajemy do niego resztę mąki oraz sól. Wyrabiamy ciasto do momentu, aż zacznie odstawać od ręki i znów zostawiamy do wyrośnięcia.

Gdy ciasto na chleb na drożdżach ponownie urośnie, wyrabiamy bochenki na stolnicy lub blacie, od czasu do czas podsypując mąką. Lucyna Ćwierczakiewiczowa radzi, by ciasto zawsze podczas wyrabiania zawijać do środka, dzięki czemu bochenki będą gładkie i równe. Autorka podpowiada też, by podczas wyrastania bochenków, jeszcze przed włożeniem do piekarnika, posmarować je wodą lub piwem.

Jest to lepszy sposób jak smarowanie chleba jajkiem, jak to wiele osób robi, przez smarowanie bowiem wodą tworzy się skórka twardawa, która po upieczeniu stanowi piękność chleba.

Lucyna Ćwierczakiewiczowa zaznacza, że piec, do którego wstawiamy chleb, powinien być bardzo gorący. Według współczesnych realiów można przyjąć, że należy włożyć go na około 45 minut do piekarnika nagrzanego do 220 stopni Celsjusza. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.