Wołowina po burgundzku to przepis, który w Polsce nie jest dość popularny, a wielka szkoda, ponieważ to danie po prostu wymiata. Przepis na wołowinę jest łatwy, ale jeśli chcesz ją zrobić, musisz zarezerwować sobie trochę czasu. Oprócz rozpływającego się w ustach mięsa, ważne są warzywa, pieczarki oraz czerwone wino. Ten dodatek nie tylko dodaje charakterystycznego smaku, lecz także sprawia, że mięso kruszeje.
Wołowina po burgundzku - najlepszy gulasz na świecie
Składniki:
- ok. 1,5 kg karkówki wołowej,
- 500 ml wywaru z kości wołowych lub bulionu z mięsa wołowego,
- 500 ml wytrawnego czerwonego wina,
- ok. 200 g wędzonego boczku,
- ok. 400 g małych pieczarek,
- 200 g małych cebulek, mogą to być szalotki,
- 2 marchewki,
- 1 por,
- 2 łyżki masła,
- 2 łyżki oleju,
- sól, pieprz, liście laurowe, tymianek,
- 2 łyżki mąki.
Wołowina po burgundzku - sposób wykonania:
- Mięso osusz i pokrój w dość dużą kostkę. Boczek pokrój w mniejszą kostkę, marchewkę i por posiekaj, pieczarki oczyść - nie musisz ich kroić, chyba że są większe - wówczas na pół.
- Przygotuj szeroki garnek i wytop na wolnym ogniu boczek. Kiedy się zarumieni, wyjmij go i odłóż na bok, tłuszcz jednak pozostaw. Dodaj łyżkę masła i podsmaż z obu stron wołowinę. Smaż na dość dużej mocy palnika, by włókna mięsa się zamknęły.
- Podsmażone mięso wyjmij z garnka i dodaj resztę masła i opcjonalnie olej. Dodaj cebule, pokrojoną marchewkę, por i pieczarki. Obsmaż całość i dodaj mięso. Zasyp całość łyżką mąki i zalej bulionem oraz winem.
- Dodaj pieprz, liście laurowe oraz tymianek. Wymieszaj, dodaj wino i zmniejsz moc palnika. Gotuj całość pod przykryciem przez 1,5 godziny.
- Kiedy wołowina będzie już miękka, dopraw solą i opcjonalnie dodaj kolejną łyżkę mąki, by zagęścić potrawę. Jeśli zaś jest zbyt rzadka, dodaj pół szklanki bulionu. Gotuj jeszcze pół godziny i podawaj.
Taka wołowina smakuje idealnie z ziemniaczanym puree lub kromką świeżego pieczywa. Jeśli chcesz wzbogacić smak potrawy, możesz dodać odrobinę koniaku, ale nie jest to konieczne. Pamiętaj jednak, by wszystkie składniki były dość grubo pokrojone - to charakterystyczna cecha tego dania.