• Link został skopiowany

Z czego robi się salami? Włoska wędlina to mnóstwo mięs, ale nie to, o jakim myślisz

Salami to jedna z najsmaczniejszych wędlin i jest słynna na całym świecie. To klasyczny włoski produkt i właśnie we Włoszech smakuje najlepiej, a żeby zjeść naprawdę dobre salami, warto wybrać się do prawdziwej włoskiej restauracji lub odwiedzić sklep, który sprowadza produkty z Italii. Jednak nie każdy tak naprawdę wie, z czego robi się salami - wiele osób, zwłaszcza tych młodszych tkwi w błędnym przekonaniu, jakoby tę wędlinę przygotowywano z gatunku, który reprezentuje filmowy przyjaciel Shreka.
Z czego jest salami
Kristi Blokhin /Shutterstock

Salami to wędlina bardzo uniwersalna i w zasadzie nadaje się praktycznie do wszystkiego. Idealnie smakuje na kanapkach, uwielbiamy pizzę z salami oraz cienkie plastry kładziemy na desce między kawałkami serów i oliwkami podczas spotkań z przyjaciółmi. Najwięksi miłośnicy jedzą salami jak chipsy, plaster za plastrem, ale nie każdy wie, z czego salami jest zrobione. Już mówimy - niektórzy mogą się lekko zdziwić. 

Zobacz wideo

Z czego jest salami? Nie z tego, co myślisz

Pamiętacie tę scenę w filmie "Shrek", kiedy rozgadany osioł wesoło podśpiewywał, drażniąc tym samym sympatycznego ogra? Ten wówczas miał zagrozi osłu, że gdy zaraz nie przestanie, otworzy fabrykę salami. Nie wyszłoby mu raczej, ponieważ salami nie jest robione z mięsa osłów. I to w zasadzie jedno z niewielu mięs, z których salami się nie produkuje - ta wędlina tak naprawdę przyjmie wszystko, ale warunek jest jeden: podstawą jest mieszanka chudego mięsa i czystego tłuszczu.

Salami nie jest wędliną chudą - to oczywiste. Ma charakterystyczny smak dojrzewającego mięsa konserwowanego w soli i przypraw, a najczęściej produkuje się salami wołowe i wieprzowe. Wołowina świetnie znosi warunki dojrzewania, podobnie jak wieprzowina. Nierzadko używa się także jagnięciny, baraniny lub drobiu. Jednak bez względu na to, jakiego mięsa używa się do produkcji wędliny, proces zawsze wygląda tak samo. Rozdrobnione chude mięso miesza się z tłuszczem, solą i przyprawami. Następnie mięso wkłada się do oczyszczonych, sparzonych jelit lub do osłonek i pozostawia do dojrzewania. Proces ten trwa w zależności od wielkości i gatunku salami od kilkunastu dni do kilku miesięcy. 

Salami nie jedno ma imię. Jakie wybrać w sklepie?

Kiedy stoimy w kolejce w sklepie mięsnym, najczęściej mamy do czynienia z salami albo w pieprzu, albo w papryce, albo w czosnku i w zasadzie te wędliny różni tylko zewnętrzna warstwa, podczas gdy plastry wyglądają podobnie. To najczęściej Salami Milano - najpopularniejszy rodzaj salami. Charakteryzuje się drobno zmielonym mięsem i tłuszczem. 

Salami milano
Salami milano Ratov Maxim /Shutterstock

Innym rodzajem salami, również bardzo popularnym, jest Salami Napoli Piccante. Pochodzi z Neapolu i charakteryzuje się niewielką średnicą i pikantnym, wyrazistym smakiem, który zawdzięcza przyprawom i papryce. Produkuje się z utwardzonego tłuszczu z podgardla - pancetty oraz chudej wieprzowiny. 

Salami picante
Salami picante Karin Jaehne /Shutterstock

Kolejnym, moim zdaniem najsmaczniejszym rodzajem salami jest Salami Spianata. To duże, podłużne salami pochodzące z południa Włoch. Przygotowuje się je chudej wieprzowiny uzyskiwanej z uda oraz grubego tłuszczu. To salami dojrzewa aż cztery miesiące, stąd jest przyjemny, charakterystyczny smak. 

Salami Spinata
Salami Spinata beats1 /Shutterstock
Więcej o: