Pierogi rodem z Podkarpacia to obłędne danie, które spróbowane raz, zostanie zapamiętane na długo. Sekretem tej regionalnej potrawy są dwa szczegóły. Tu królują swojskie smaki, mięsna wkładka i nietypowe, aromatyczne warzywo. Całość zamknięta w cienkim i delikatnym cieście gwarantuje efekt wow!
Zobacz wideo Falbanki, szczypanki i warkoczyki, czyli ulepimy dziś pierogi
Zrób pierogi jak podkarpacka gospodyni. Tu liczy się farsz i podanie
Jak doskonale wiadomo, pierogi to nasze dobro narodowe, które na stołach gości na co dzień i od święta. To kultowe danie smakuje wyśmienicie podane w klasycznej odsłonie, jednak warto czasami nieco zmodyfikować babciny przepis na rzecz prawdziwej wariacji oryginalnych smaków. Receptura rodem z Podkarpacia sprawdzi się tutaj doskonale, a wszystko za sprawą połączenia mięsa z cebulą.
Podkarpackie pierogi to specjał tego regionu, któremu z pewnością nie oprze się nawet najbardziej wymagający smakosz. Sekret tkwi w farszu, który łączy siekane mięso wołowe lub cielęce z poszatkowaną cebulą. To jednak nie koniec smakowitych trików - po lepieniu podkarpackie pierogi zwane cybulnikami, trafiają na blaszkę i lądują w piekarniku. Ten zabieg pozwoli uzyskać chrupiąca skórkę i doskonale wypieczone wnętrze z soczystym nadzieniem.
Przepis na podkarpackie pierogi z chrupiącą skórką i soczystym farszem
Składniki na ciasto:
- 1 kg mąki pszennej,
- 200 g masła,
- 2 szklanki ciepłego mleka,
- jajko i dodatkowo jedno żółtko,
- 2 łyżeczki sody,
- sól.
Farsz do pierogów:
- 1 kg siekanego mięsa wołowego lub cielęcego,
- 4 cebule,
- sól i pieprz grubo mielony.
Sposób przygotowania:
- Zacznij od farszu. Drobno i starannie posiekane mięso połącz z poszatkowaną cebulą. Dodaj sól, pieprz i wszystko starannie zamieszaj.
- Teraz pora na nasze ciasto. Do przesianej mąki z solą wlej mleko wymieszane wcześniej z sodą.
- Do powstałej masy dodaj pokrojone na mniejsze kawałki masło i żółtko oraz wbij całe jajko. Wszystko wymieszaj i przejdź do energicznego wyrabiania ciasta.
- Ciasto podziel na cztery równe części. Z każdej uformuj wałeczek, a każdą sztukę pokrój na dłuższe kawałki i rozwałkuj na niezbyt cienkie placki.
- Na każdy placek nałóż porcję farszu. Brzegi staranie i dokładnie zlep, tak, by na łączeniach nie było farszu.
- Gotowe pierogi układaj na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz 40 minut w 180 stopniach.
- Gotowe pierogi cybulniki serwuj z surówką lub dowolnym sosem, smacznego!