W innych krajach zakazana, a w Polsce kupisz bez problemu. Ta herbata to trucizna dla wątroby

Koniecznie sprawdź, czy w szafce nie masz tej herbaty. Okazuje się, że jej regularne picie może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Między innymi ze względu na to, że może uszkadzać wątrobę, została zakazana w innych krajach. W Polsce wciąż jest dostępna w sprzedaży.

Wielu z nas lubi delektować się filiżanką herbaty podczas posiłków, jest to często integralna część naszych codziennych rytuałów. Jednak kiedy sięgamy po herbatę w sklepowych półkach, warto zachować ostrożność i sprawdzić jej pochodzenie, ponieważ w Polsce nadal dostępne są herbaty, które zostały zakazane w innych krajach ze względu na obecność szkodliwych substancji.

Zobacz wideo Liściasta herbata w torebkach. Idealnie sprawdzi się jako prezent!

Herbata z żywokostu szkodzi na wątrobę? Niektóre kraje zakazały jej sprzedaży

Niektórzy zachwalają herbatę z żywokostu ze względu na korzystne działanie naparu na układ pokarmowy. Jednakże należy mieć świadomość, że spożywanie jej może być szkodliwe dla zdrowia, głównie ze względu na to, że kryje w sobie symfytynę, echimidynę, likopsaminę, acetylolikopsaminę, lasiokarpinę oraz N-tlenek heliosupiny. Substancje te mogą przyczyniać się do stopniowego uszkodzenia wątroby, przerastania tkanek w przewodach żółciowych oraz marskości wątroby.

Mogą też bardzo źle wpływać na płuca. Przy dłuższym spożywaniu tkanka staje się bardziej podatna na patogeny mogące powodować raka. W 2008 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zwróciła się od producentów suplementów diety zawierających żywokost lekarski o wycofanie swoich produktów ze względu na potencjalne zagrożenie dla wątroby oraz możliwość jego działania jako czynnika rakotwórczego. Od tego czasu, w wielu krajach dostępność środków zawierających żywokost ograniczono, a ich stosowanie wewnętrzne zostało zakazane, ograniczając się wyłącznie do zastosowań zewnętrznych na skórę. 

Nie pij tej herbaty! Wiele krajów jej zakazało. Kupisz ją w Polsce. Niszczy wątrobę i powoduje rakaNie pij tej herbaty! Wiele krajów jej zakazało. Kupisz ją w Polsce. Niszczy wątrobę i powoduje raka Nie pij tej herbaty! Wiele krajów jej zakazało. Kupisz ją w Polsce. Niszczy wątrobę i powoduje raka. Foto: WikimediaImages/ pixabay.com

Na co pomaga żywokost? Ma wiele właściwości

Żywokost lepiej nadaje się do moczenia lub smarowania w nim skóry niż do spożywania w jakiejkolwiek formie. Jest on bogatym źródłem substancji wspomagających leczenie urazów skórnych i kostnych, takich jak alantoina czy kwasy fenolowe, które przyspieszają regenerację skóry i kości.

Jego właściwości zawdzięcza także obecności wapnia, kwasu dębiankowego oraz kwasu krzemowego, które dodatkowo wspomagają proces gojenia. Poleca się stosowanie wyciągu z żywokostu wyłącznie na skórę. Taki zabieg sprzyja szybszemu wchłanianiu się substancji leczniczych, skracając czas rekonwalescencji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.