Nie możesz doczyścić płyty indukcyjnej? Te proste i tanie sposoby są mega skuteczne

Wydawałoby się, że płytę indukcyjną łatwo czyścić, jednak nie zawsze. Czasem coś się przypali, a innym razem nie ma czasu na jej umycie. Wtedy pojawia się problem doprowadzenia urządzenia do do porządku bez uszkodzenia. Jednak mamy na to kilka rozwiązań. Jakich? Zobaczcie sami.

W wielu domach i mieszkaniach płyta indukcyjna jest jednym z elementów wyposażenia kuchni i trudno się dziwić. Jest wygodna w użytkowaniu i łatwa w czyszczeniu. A przynajmniej w teorii, bo niestety nie zawsze każde zabrudzenie schodzi bez trudu. Co w takiej sytuacji można zrobić, aby płyta indukcyjna znów lśniła, a jednocześnie jej nie porysować? Wbrew pozorom całkiem sporo. Nie wierzycie? Koniecznie wypróbujcie nasze sposoby czyszczenia płyty indukcyjnej.

Zobacz wideo Płyta indukcyjna - największy pożeracz prądu w domu?

Jak czyścić płytę indukcyjną? Sposoby na poważniejsze zabrudzenia

Wprawdzie płyta indukcyjna ma mechanizm, który ogranicza do minimum ryzyko przypalenia czegokolwiek, ale jednak nie całkowicie. Stąd czasem urządzenie wymaga poważniejszego czyszczenia niż tylko lekkie przetarcie miękką szmatką.

Czy wyczyścić płytę indukcyjną po przypaleniu?Czy wyczyścić płytę indukcyjną po przypaleniu? Płyta indukcyjna, Fot. Maksim Lobanov / iStock

A jak się do tego zabrać? Są na to sprawdzone trzy sposoby: 

  • woda z octem - ocet jest świetnym rozwiązaniem na tłuste plamy, bo bardzo dobrze odtłuszcza, a jak go użyć? Zrób miksturę, łącząc równe ilości octu i wody, np. po szklance, nasącz nią szmatkę i wyczyścić płytę. Przy czym pamiętaj, że w razie potrzeby możesz zwiększyć ilość octu, a zmniejszyć wody, aby uzyskać silniejszy środek czyszczący;
  • soda oczyszczona - ta substancja pomoże w walce z zaschniętym brudem. Jak? Posyp płytę sodą, po  czym zmocz powierzchnię wodą, np.kładąc na niej mokrą szmatkę, i zostaw na kwadrans. Po tym czasie umyj urządzenie;
  • specjalny sprzęt - na najgorsze i najbardziej uporczywe zabrudzenia warto mieć na podorędziu odpowiedni sprzęt, a jaki? Myjkę parową, która namacza i zmiękcza zaschnięte plamy oraz dedykowany skrobak do płyt indukcyjnych (i żaden inny, bo uszkodzicie powierzchnię urządzenia). Tylko pamiętajcie, że skrobak jest wyłącznie do czyszczenia awaryjnego i bądźcie też naprawdę ostrożni, bo też możecie nim uszkodzić urządzenie choćby przypadkiem.

Jak czyścić płytę indukcyjną? Podstawowe zasady, o których zawsze trzeba pamiętać

Czyszczenie płyty indukcyjnej nie jest wcale takie trudne, ale trzeba pamiętać o paru rzeczach. Jakich? Oto główne zasady czyszczenia płyty indukcyjnej:

  • zawsze wyłącz ją i poczekaj, aż całkowicie ostygnie, zdejmij też z niej wszystkie naczynia,,
  • zawsze rób to miękką szmatką, np. z mikrofibry, miękką gąbką bądź zwilżonymi ręczniczkami papierowymi,
  • czyść ją systematycznie i najlepiej po każdym użyciu,
  • możesz użyć płynu do mycia naczyń, ale potem zmyj go szmatką zwilżoną wodą i wytrzyj dobrze,
  • pamiętaj o polerowaniu płyty indukcyjnej po umyciu, aby się pięknie błyszczała.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.