Planujesz sadzić cebulę dymkę? Koniecznie zrób to w tym terminie. Tak uzyskasz najlepsze plony

Kiedy jest najlepsza pora na rozpoczęcie sadzenia cebuli dymki do gruntu? A w jakim terminie w doniczkach? I o czym jeszcze trzeba wówczas pamiętać? Koniecznie sprawdźcie nasz kalendarz ogrodniczy, aby uzyskać największe plony tego wiosennego warzywa.

Tegoroczna wiosna już za pasem i powoli można zabierać się za sianie i sadzenie warzyw. Jednym z najpopularniejszych jest cebula dymka, uprawiana zwłaszcza ze względu na szczypiorek. A, jak i kiedy ją sadzić w doniczkach i do gruntu? I co jeszcze trzeba mieć przy tym na uwadze? Sprawdźcie nasz poradnik ogrodniczy.

Zobacz wideo Rośliny w doniczce - samo zdrowie

Sadzenie cebuli dymki do gruntu. Najlepszy termin już się zbliża

Kiedy najlepiej sadzić cebulę dymkę do gruntu? Jak podaje serwis Sklep dla ogrodu.pl, najodpowiedniejszym terminem jest koniec marca i początek kwietnia, ale jeśli pogoda jest sprzyjająca, to nawet przez cały marzec. Dymka jest bowiem odporna na niewielkie przymrozki i spokojnie poradzi sobie w chłodniejsze dni.

Cebula dymka. Kiedy sadzić?Cebula dymka. Kiedy sadzić? Cebula dymka. Kiedy sadzić? Fot. Mian Condro / iStock

A jak ją sadzić do gruntu? Wybieramy miejsce ciepłe i nasłonecznione, ziemia powinna być spulchniona, a najlepsza pora dnia to wczesny ranek bądź późne popołudnie. Przedtem obficie nawadniamy warzywo, po czym pozwalamy, aby nadmiar wody odciekł. Cebulki wsadzamy tak, aby dwie trzecie rośliny były pod ziemią, przy czym między warzywami należy zachować odstęp około ośmiu centymetrów a między poszczególnymi rzędami około 30 centymetrów. Po posadzeniu ziemię wokół warzywa lekko ubijamy i podlewamy, ale tak, aby nie zmoczyć samej cebuli. Trzeba też pamiętać o tym, by w czasie rośnięcia w miarę regularnie odchwaszczać i spulchniać ziemię między rzędami cebuli dymki, a jeśli nie pada deszcz, to również systematycznie podlewać.

Sadzenie cebuli dymki w doniczkach. To można zrobić w dowolnym momencie

W jaki sposób uprawiać cebulę dymkę w doniczkach? Bardzo łatwo - przede wszystkim nie trzeba się przejmować terminem sadzenia. Dymkę w doniczkach w domu można uprawiać o każdej porze roku, nawet zimą, aby cieszyć się świeżym szczypiorkiem. Wystarczy przygotować tylko doniczki z ziemią (najlepiej próchniczą z dodatkiem torfu bądź kompostu lub dodajemy mieszankę odżywczą) i można sadzić cebulkę. Przedtem tylko obficie nawadniamy warzywo, po czym pozwalamy, aby nadmiar wody odciekł. Należy zachować odstęp około czterech centymetrów między poszczególnymi sadzonkami, pamiętając przy tym, by w dwóch trzecich były przykryte ziemią, którą wokół warzywa lekko ubijamy. Potem lekko podlewamy podłoże, unikając zarazem zmoczenia samych cebulek. A po mniej więcej trzech tygodniach można będzie już zebrać pierwszy szczypiorek. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.