Zmywarka szwankuje i nie domywa naczyń? Znamy proste triki, które zlikwidują ten problem

Masz problem ze zmywarką, która nie domywa naczyń i pozostawia smugi? Zamiast po raz kolejny dwukrotnie zmywać naczynia postaw na gruntowne czyszczenie kuchennego sprzętu. Stosując nasze proste, tanie i ekologiczne metody szkło będzie lśnić nowością, a brzydki zapach zniknie w okamgnieniu.

Kuchnia to serce domu i miejsce, w którym niemal zawsze dużo się dzieje. Pełno w niej także miejsc, które wymagają częstego sprzątania. Prawdziwą zmorą jest brudna zmywarka, która odstrasza brzydkim zapachem i niedomytymi naczyniami. Na szczęście z domowymi i ekologicznymi sposobem można uporać się z tym problemem. 

Zobacz wideo Jak skutecznie wyczyścić zmywarkę?

Brudne, niedomyte naczynia to niekończąca się zmora? Pora na wiosenne czyszczenie zmywarki

Zmywarka to cudowne urządzenie, które na co dzień wyręcza nas z mycia sterty brudnych naczyń. Przyjaciel każdej pani i każdego pana domu niestety często lubi płatać figle - mowa tu o niedomytych naczynia, nieestetycznych zaciekach na szkle czy też odstraszającym zapachu. Wytłumaczenie jest proste - sprzęt wymaga gruntownego czyszczenia, od wszystkich uszczelek po filtr, w którym może się dziać już resztkowe eldorado. 

Częstym źródłem problemów z niedomytymi naczyniami jest brudna i zaniedbana zmywarka, która niemal błaga o wyczyszczenie. Zapomnij o drogiej chemii i sięgnij po naturalne zamienniki - po takim zabiegu zmywarka będzie lśnić jak nowa! Warto zacząć od wyciągnięcia wszystkich koszyczków oraz dolnej szuflady - tu z pewnością odnajdziemy wiele resztek i nieprzyjemny osad. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie filtra i koszyczka - jeśli dawno tu nie zaglądaliśmy, to gołym okiem zobaczymy pestki, resztki jedzenie i inne "kwiatki". Te elementy dokładnie czyścimy szczoteczką i np. sodą oczyszczoną lub zalewamy octem. 

Kolejnym szczegółem wartym uwagi są uszczelki. Warto je ostrożnie zdemontować, po czym dokładnie wyszorować domowymi detergentami lub pastą z sody. Gruntowne czyszczenie warto zapewnić także tzw. śmigłom - kamień mógł zatkać małe kanaliki, które przepuszczają wodę podczas włączenia zmywarki. 

Czym myć zmywarkę i jak dbać codziennie o sprzęt kuchenny? 

Jeśli gruntowne czyszczenie mamy już za sobą, warto zastanowić się o codziennej rutynie, która jest kluczowa w odpowiednim utrzymaniu sprzętu kuchennego. Absolutnie złym pomysłem jest więc rutynowe wkładanie naczyń z resztkami jedzenia do koszy - warto je wcześniej spłukać pod bieżącą wodą. Warto także pamiętać, by zmywarkę szybko "rozpakować" po zakończeniu programu, a drzwiczki czasami zostawić uchylone. 

Co ciekawe brudne naczynia mogą być spowodowane także niepoprawnym rozmieszczeniem w koszach. O dziwo warto robić to w miarę starannie - jeśli włożymy byle jak talerze, kubki, miski i garnki, utrudnimy lub całkowicie zablokujemy obroty głównego spryskiwacza. Wówczas możemy zapomnieć o lśniącym efekcie.

Ponadto, zamiast wydawać krocie na chemiczne środki, które nie służą środowisku i domowym wydatkom, warto sięgnąć po produkty, które znajdziemy w kuchennych szafkach. Mowa tu m.in. o occie, sodzie, kwasku cytrynowym czy płynie do naczyń. W miejsce, gdzie wkłada się tabletkę do zmywarki, wystarczy wsypać odrobinę sody oczyszczonej, włączyć intensywny tryb zmywania i gotowe! Taki zabieg sprawi, że nasz kuchenny sprzęt będzie lśnił jak nowy, co ciekawe znikną także nieprzyjemne zapachy. 

Więcej o: